Istakli su da posebno starije osobe i djeca trebaju izbjegavati jako sunce, a hronični bolesnici uzimati redovno terapiju i prilagoditi svoje aktivnosti prognoziranoj vrućini. Bitno je, osim zaštite, i uzimanje dovoljno tečnosti, piše “Avaz“.
Narandžasti meteoalarm na snazi je za banjalučku, prijedorsku i regiju Višegrada.
Meteorolozi objašnjavaju da narandžasti meteoalarm znači da je vrijeme opasno te da su moguće štete i ljudske žrtve. Pozivaju na oprez i redovno informiranje o očekivanim meteorološkim uvjetima.
Jutros u 8 sati najtoplije je bilo u Brčkom i Gradačcu, gdje je izmjereno 26 stepeni. U Mostaru se živa popela na 25, a u Doboju, Neumu i Tuzli na 23 stepena. U Sarajevu je izmjereno 20, u Zenici 22, a u Tuzli 23 stepena.
Prema najavama iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda, najviše dnevne temperature kretat će se od 29 do 35, na jugu i sjeveru do 37 stepeni.
Simptomi toplotnog udara
Simptomi toplotnog udara su glavobolja, mučnina, jaka žeđ, pospanost, vruća, crvena i suha koža, nagli porast temperature, konfuzija, agresija, grčevi u mišićima i gubitak svijesti. Toplotni udar može izazvati nepovratne promjene na organizmu, uključujući i mozak, ili čak smrt.