Medicinska pomoć
Njihovo zdravstveno stanje je stabilno. Prema informacijama do kojih je došao “Avaz“, svi pacijenti javili su se sa stomačnim tegobama. Saznaje se i da su tog dana jeli kućnu hranu.
– Prema svim simptomima, u pitanju je trovanje hranom, ali još ispitujemo. S obzirom na to da su pacijenti jeli prethodnih dana i u gradu, istraga će ići i šire. Riječ je o tinejdžerima, koji su jeli punjene paprike i lubenicu – tvrdi izvor iz KCUS-a.
Kako je potvrđeno, Zavod za javno zdravstvo KS s prijemom pacijenata u KCUS upoznao je i Inspektorat sanitarne, zdravstvene, farmaceutske i inspekcije za hranu.
Pojačan nadzor
– Obaviješteni smo da je sedam članova jedne porodice zatražilo medicinsku pomoć na Infektivnoj klinici KCUS-a, radi simptoma intoksikacije hranom. U ovim trenucima ne možemo govoriti o eventualnom uzroku zaraze – kazali su iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Navode da Inspektorat tokom ljetnih mjeseci provodi pojačan sanitarno-inspekcijski nadzor u ugostiteljskim objektima, slastičarnicama i objektima brze hrane u KS, koji prometuju lako kvarljivim namirnicama.
Pune ruke posla
Da su ljekari na Infektivnoj klinici KCUS-a imali pune ruke posla, uvjerili smo se i sami.
Ljekarsku pomoć potražio je i veliki broj djece, koja su napunila hodnike ove bolnice, a sve zbog osipa po tijelu te i morbila, koje još haraju u Kantonu Sarajevo.
Od januara do 12. jula zabilježene su 854 osobe zaražene morbilima.