Prvog dana zasjedanja na dnevnom redu je više informacija i izvještaja, dok je sutra planirano da se razmatraju preporuke iz izvještaja OSCE-a i USAID-a o temi korupcije i organiziranog kriminala.
Ružica Jukić, potpredsjednica VSTV-a BiH, govoreći o izvještaju OSCE-a o radu Tužilaštva BiH na predmetu ratnih zločina, kazala je da je glavni haški tužilac Serž Bramerc nedavno u Sarajevu govorio suprotno od izvještaja OSCE-a.
– Sve to iziskuje da nam se sve pojasni, jer dvije institucije govore dvije različite stvari. Osim toga, mi moramo pribaviti i izvještaj o oslobađajućim presudama, da se vidi o čemu se tu radi. Treba izvršiti analizu svih oslobađajućih presuda jer analize pokazuju da je trend oslobađajućih presuda u rastu – rekla je Jukić, prenosi “Avaz“.
Članovi VSTV-a su utvrdili da će o izvještaju OSCE-a BiH ipak raspravljati na sjednici u septembru, jer ga svi članovi nisu dobili, a zatraženo je mišljenje i svih institucija kada je u pitanju procesuiranje ratnih zločina.
Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a, osvrnuo se danas na sjednici Parlamenta BiH o usvojenim zaključcima o radu VSTV-a.
– Već sam rekao ranije da zaključak Parlamenta BIH da mi podnesemo ostavke nas uopće ne obavezuje – rekao je Tegeltija.
Posebno je, kako je rekao, apsurdan zaključak o formiranju istražne komisije o radu VSTV-a te dodao da bi po tome ispalo da ih o radu ispituju ministri. Ovakav zaključak je u potpunost suprotan demokratskim principima podjele vlasti. Čak je pogrešna intencija i da Parlament BiH bira članove VSTV-a.
Nezirović je rekao da građani nemaju nikakvu korist od toga da se svi prepiru putem saopštenja.
Zakonodavna i izvršna vlast imaju pravo da postave neke programske ciljeve i da imaju pravo kritizirati, ali mi s njima moramo otvoreno razgovarati. Mi moramo prihvatiti da smo najodgovorniji za pravosuđe, ali moramo reći gdje su oni krivi, šta su trebali da urade, a nisu uradili. O tome treba razgovarati, a ne da zauzimamo svađalački stav.
Mi moramo razgovarati s Ministarstvom pravde BiH. Oni govore kako treba da urade set zakona o reformi pravosuđa, ali li je problem što je to trebalo uraditi prije pet ili sedam godina – kaže Nezirović.
Prema riječima Tegeltije, niko ne spori partnerske odnose s izvršnom i zakonodavnom vlašću.
– Mi nemamo nikakvu dilemu da razgovaramo s Parlamentom. Ali ova istražna komisija je zaista neprihvatljiva. Ona je grubo miješanje u rad pravosuđa. Moraju postojati granice. Kakvo je partnerstvo kada razgovarate o pravosuđu, a niko vas ne pozove. Mi moramo ukazati na devijacije koje povređuju pravosudni sistem. Moramo poslati poruku svima kako da se postavimo u ovakvoj situaciji – rekao je Tegeltija.