Ušne markice
Dok vjernici užurbano obilaze stočne pijace u potrazi za što boljom ovcom ili kravom, nisu ni svjesni da vrlo lako mogu kupiti zaraženu životinju. To je alarmantna situacija, jer postoji velika opasnost i od zaraze ljudi, piše “Avaz“.
Kako bi se koliko-toliko spriječilo trovanje stanovništva, veterinarski inspektori već su krenuli u akciju. Savjetuju svima koji namjeravaju obaviti vjerski obred klanja kurbana da vode računa o zdravstvenom stanju životinja.
Oprez je neophodan ako se ima u vidu činjenica da je u našoj zemlji lani povećan broj životinja oboljelih od bruceloze, a analiza u prvih pet mjeseci ove godine pokazuju da je znatno više oboljelih domaćih životinja.
U Sarajevu su inspektori već mjesec na terenu. Kako nam je potvrdio direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Fahir Halilović, radit će sve do Kurban-bajrama.
– Do sada su kontrolirani 85 farmi, 51 prijevoznik i šest puta stočna pijaca. Zdrave i pregledane životinje obilježene su ušnim markicama. Bruceloza je potvrđena u dva slučaja, pri čemu je eutanazirano 14 životinja, 12 goveda i dvije ovce – rekao je Halilović.
Da bruceloza hara livadama i štalama širom države, jasno je i iz podataka Zavoda za javno zdravstvo FBiH, u kojima se navodi da je ove godine zaraženo 78 osoba.
Povećan broj
Povećan je i broj oboljelih od Q-groznice. Podaci pokazuju da je oboljelo 18 osoba, što je za pet više nego u istom periodu prošle godine.
Halilović je kazao da su pojačanim kontrolama obuhvaćene farme malih i velikih preživara, prijevoznik i stočna pijaca.
Šta ne može biti kurban
- Slijepa životinja
- Slaba da sama ne može doći na mjesto gdje je treba zaklati
- Ako joj je odrezano više od pola uha ili repa
- Ako je bolesna da je potpuno sigurno da ne može preživjeti
- Ako je odbijen rog toliko da je povrijeđen moždani živac
Cijene kurbana
- 350 KM košta kurban u BiH
- 180 eura košta kurban u dijaspori