Oko povorke se danima vode i politička prepucavanja. A da je povorka prvorazredni politički događaj, stava je prvi čovjek Predsjedništva BiH Željko Komšić. Smatra, ukoliko bude nasilja, ili povorka ne bude održana da će to BiH koštati više nego tvrdnje hrvatske predsjednice da u BiH živi 10 hiljada terorista.
Organizatori Povorke su MUP-u KS prijavili 500 učesnika. Koliko će ih zaista biti nije poznato, no vjeruju da bi broj mogao biti daleko veći. Oni koji žele učestvovati pred Vječnu vatru bi trebali doći u nedelju do 12 časova. Svi koji dođu kasnije, neće se moći priključiti povorci.
“Znamo da dolazi velika podrška iz Podgorice, Beograda, Zagreba, Skoplja, Tirane, tako da svi aktivisti i aktivistkinje i LGBTIQ osoba iz cijele regije dolaze da podrže prvu bh Povorku”, kazala je Lejla Huremović, aktivistica.
Na obezbjeđenju skupa radiće stotine pripadnika iz sedam policijskih agencija. Dio će biti uniformisan, a dio će skup obezbjeđivati u civilu.
“Policija Kantona Sarajevo provodi pojačane mjere sigurnosti, te se shodno operativnom donesenom planu angažuju svi raspoloživi ljudski i materijalni resursi uprave policije, ali i djelom drugih policijskih agencija kao što su Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, FUP, te pet kantonalnih MUP-ova”, kazao je Mirza Hadžiabdić, portparol MUP KS.
Najava Povorke, bila je ključna i za otvaranje debate o pravima LGBTIQ osoba. Jasan stav među prvima su iznijeli u Islamskoj zajednici BIH poručivši da ikako se “homose*sualizam u izvorima islama kvalifikuje velikim grijehom” nasilja ne smije biti:
“Nije dopušteno nasilje prema bilo kojem čovjeku na osnovu njegovog ličnog uvjerenja ili orjentacije.”
Na upit o stavu Katoličke crkve o predstojećem skupu, dobili smo kratak odgovor da biskupi biskupske konferencije nisu razgovarali na spomenutu temu, dok Srpska pravoslavna crkva do sada nije javno iznijela svoj stav.ž, prenosi “N1“.