Istraživanje, koje je obuhvatilo 21.000 ispitanika, pokazuje da je prometom duhana na crnom tržištu u zemljama regiona nanesena šteta poreskim prihodima od oko 306.7 miliona eura. Istovremeno, krijumčari i ilegalni prodavci duhana ostvare profit od oko 200 miliona evra godišnje u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH, Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, prenosi “Srpska“.
Kupovina duhana na crnom tržištu najveća je u BiH.
-U proteklih deset godina poreski gubici najviše se osjete u BiH i Crnoj Gori. Svaki drugi pušač u BiH kaže da kupuje cigarete na crnom tržištu zbog nižih cijena. Dvije trećine ispitanih navode da bi usled povećanja životnog standarda prestali sa ilegalnom kupovinom cigareta – ističe se u istraživanju.
Zbog toga BiH je u posljednjih 10 godina pretrpjela gubitak poreskih prihoda u visini od devet odsto BDP-a, Crna Gora od šest procenata, a Srbija i Hrvatska od po dva odsto BDP-a.
U izvještaju za Bosnu i Hercegovinu navodi se da je glavni kanal sivog tržišta na kojem pušači većinom kupuju nezakonite duhanske proizvode ulični preprodavači, koji prodaju 67 odsto švercovanih cigareta i duhana. Kupovina na sivom tržištu povezana je s konkurentnošću cijena duhanskih proizvoda, koji su inače dostupni u normalnim prodavnicama. Dvije trećine pušača u Bosni i Hercegovini prebacilo se na kupovinu duhanskih proizvoda na crno, jer su cigarete poskupele.
Ukupno 97 posto pušača u BiH je kao glavni razlog zašto su počeli kupovati na sivom tržištu bolja cijena duhanskih proizvoda.
Oko 66 posto građana u Bosni i Hercegovini slaže se da time uzrokuju značajnu štetu budžetu, a svaki drugi ispitanik prepoznaje da postoji veza između crnog tržišta duhana i drugih oblika kriminala.
Najpopularniji duhanski proizvod u Bosni i Hercegovini, prema istraživanju, su fabrički proizvedene cigarete. Međutim, skoro svaki peti pušač koristi rezani duhan za motanje i punjenje vlastitih domaćih cigareta.