BiH

Kod Livna pronađena ostava oružja iz 8. vijeka prije nove ere

Na Grepcima u livanjskom naselju Prispu, gdje se danas nalazi aktualno katoličko groblje, tokom zaštitnog arheološkog iskopavanja pronađena je ostava oružja iz 8. vijeka prije Hrista.

ostava oružja kod Livna- Fena

Kako je u ime Franjevačkog muzeja i galerije Gorica kazala Marija Marić Baković, istraživanja su rađena u septembru, nakon čega su uslijedila dodatna ispitivanja i analiza, dok su rezultati objavljeni juče.+, piše “Fena”.

“Grepci nikada nisu sustavno arheološki istraživani, a tijekom iskopa jedne obiteljske grobnice slučajno su pronađeni nalazi koji govore o važnosti koju je ovo naselje imalo od prapovijesti preko antike do srednjeg vijeka”, kazala je Baković.

Dodala je da se na obližnjem Luščiću kraj Prispa na Livanjskom polju razvilo naselje iz bronzanog doba, a tokom kasnijih razdoblja težište je prebačeno na Grepce.

Na Grepcima je, kako kaže, nađena ostava oružja iz 8. vijeka prije Hrista dok je rimska nekropola obližnjeg naselja u Vašarovinama bila smještena na padinama Grebaca. Tokom ranog srednjeg vijeka na Grepcima se razvilo naselje za čije potrebe je podignuta crkvica uz koju je nastalo groblje.

“Podatke o kasnosrednjovjekovnom naselju u Prispu na Grepcima nalazimo u darovnici bosanskog kralja Stjepana Ostoje od 8. prosinca 1400. godine, a u darovnici bosansko-hrvatskom velikašu Hrvoju Vukčiću Hrvatiniću, među naseljima livanjske županije navode se i Grepci”, istakla je Baković.

Uz to je dodala kako je na Grepcima registrovano veće groblje s 53 stećka, a ovim istraživanjem istraženo je tek šest grobova s 11 ukopa.

“U grobovima su nađeni dijelovi nošnje poput prstenja, ulomka kopče, te novčić. Okvirno se radi o grobovima 13. do 15. stoljeća, a prema rasporedu sačuvanih stećaka jasno je da je riječ o groblju rasprostranjenom na velikom prostoru koje je do sada dislocirano suvremenim grobnicama”, kazala je Baković.

Njihovim istraživanjima utvrđeno je da su grobovi bili raspoređeni u redovima koji su se pružali od sjevera prema jugu djelimično prateći prirodni nagib terena.

“Nažalost, ipak je veliki dio groblja dislociran novovjekovnim grobovima na način da ne dobijemo nikakve arheološke podatke. Uspjeli smo istražiti dio srednjovjekovnoga groblja, a nadamo se da će se istraživanje u budućnosti i nastaviti”, naglasila je Baković.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh