O njemu je razgovarano na tehničkom nivou i smatra se dobrom osnovom za nastavak saradnje između NATO-a i Bosne i Hercegovine rečeno je za N1 iz NATO Štaba u Sarajevu.
“NATO se raduje pružanju podrške Bosni i Hercegovini kako vlasti počnu provoditi reforme sadržane u Programu i Pregledu odbrane iz 2016. U tom svjetlu, NATO Štab Sarajevo stoji na raspolaganju vlastima BiH u nastavku podrške reformi odbrambenog i sigurnosnog sektora u BiH. NATO veoma cijeni politički dijalog sa Bosnom i Hercegovinom, a Saveznici će sa zadovoljstvom pozdraviti zvaničnike BiH u sjedištu NATO-a radi razgovora o saradnji između NATO-a i BiH i regionalnoj sigurnosti”, kazali su za N1 iz NATO Šataba u Sarajevu.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, u junu 2009. usvojilo je zaključak o upućivanju zahtjeva u NATO za Akcioni plan za članstvo.
Godine 2010. je stigao pozitivan odgovor sa samita NATO-a održanog u Talinu.
Početkom decembra 2018. ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO-a na sastanku u Briselu, donijeli su odluku da se Bosni i Hercegovini odobri podnošenje prvog ANP-a.
Godišnji nacionalni program, odnosno ANP, koji se šalje NATO-u, priprema svaka zemlja, koja želi postati članica i riječ je o sveobuhvatnom dokumentu koji se odnosi na postignuća i planirane reforme u više oblasti između ostalog političkih, sigurnosnih, pravnih i odbrambenih.
U tom dokumentu također, svaka zemlja članica navodi u kojim oblastima i predviđenim reformama joj je potrebna pomoć, kako bi one bile ispunjene.