U izjavi za “Fenu” naglasio je da će testovi biti dostavljeni Kliničkom centru Univerziteta Sarajevo, kao i Kliničkom centru u Banjoj Luci. Dostavom testova kompletiraju, kaže, aktivnosti koje se tiču potvrđivanja koronavirusa.
“I dosad smo, na KCUS-u, imali mogućnosti dijagnosticiranja kroz analizu isključivanja drugih virusa, u molekularnom laboratoriju Veterinarskog fakulteta metagenomskom analizom, kao i slanjem u jedan od referalnih laboratorija unutar Evrope. Na ovaj način dobili smo još jednu, veću mogućnost i sigurnost (što se tiče laboratorijskog testa) da možemo jednostavno potvrditi”, kazao je.
Ponovio je da mjesta za paniku nema, ali ima za oprez.
“Pratimo situaciju, pratimo sve građane koji su posljednjih 15 dana boravili na području Kine, trenutno su u prolazu ili borave u Bosni i Hercegovini. S epidemiološkog stanovišta, činimo sve da što bolje uradimo naš posao”, naglasio je.
Dobro su, kako je kazao, uvezani sa Graničnom policijom BiH, federalnom inspekcijom te drugim službama, posebno federalnim Zavodom za javno zdravstvo i kantonalnim zavodima za javno zdravstvo.
Kao način zaštite preporučuje se, kao i kod svih respiratornih infekcija, jača osobna higijena. Prije svega, često pranje ruku, izbjegavanje mjesta većeg okupljanja, a kašljati treba u nadlakticu ili u maramicu (potom je baciti).
Novi koronavirus pojavio se u Wuhanu u središnjoj Kini. Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji je 31. decembra 2019. godine prijavljeno grupiranje ljudi oboljelih od upale pluća nepoznatog uzroka u gradu Wuhan, provincija Hubei u Kini. Pacijenti su pokazivali simptome povišene tjelesne temperature, otežanog disanja. Osim u Kini, potvrđeni su slučajevi obolijevanja i u drugim državama.