Stoga je kontinuirano ispitivanje i analiziranje javnog mijenja jedan od osnovnih pricipa kojim se rukovode te imperativ postojanja ovog programa.
Polaznice ALPI programa Amina Gec ispred SBBa i Sandra Janković ispred SDSa su, rukovođene prethodno istaknutim, za vrijeme trajanja pandemije COVID-19 (koronavirusa) provele anketiranje građanki i građana BiH o njihovom viđenju aktualne socijalno ekonomske situacije kao i apliciranim mjerama kriznih štabova.
Proces anketiranja je sproveden, putem online obrasca, na 1287 ispitanika od čega je 54% iz Republike Srpske i 44% iz Federacije Bosne i Hercegovine, te je izvršena analiza prikupljenih podataka, kao i prikupljenih sugestija o nepohodnim mjerama koje bi se trebale implementirati u cilju saniranja posljedica koronavirusa po bosanskohercegovačku privredu.
Rezultati su pokazali da najveći broj ispitanika koji strahuje od koronavirusa pripada dobnoj skupini od 36 do 45 godina, njih 40%. U RS- u strahuje od samog virusa, u odnosu na 60% iz FBiH te je ukupno 89% izrazilo strah od reakcije javnosti u slučaju da budu zaraženi.
Posebno je značajan pokazatelj da čak 90% anketiranih građana/ki nije zadovoljno mjerama koje sprovode nivoi vlasti od čega 54% iz RS i 46% FBi , sa posebnim naglaskom na represivne mjere zabrane kretanja te zaštitu radnopravnog statusa zaposlenika što potkrepljuje činjenica da 62% ispitanih poznaje nekoga ko je ostao bez zaposlenja za vrijeme trajanja pandemije!
Mjere koje su građani istakli kao nepohodne za sanaciju privrede u BiH su:
1) Usmjeravanje većinskog dijela sredstava za stabilizaciju privrede ka bespovratnim subvencijama za poljoprivrednike kao i omogućavanje korištenja javnih poljoprivrednih površina bez naknade.
2) Izmjena zakona o PDVu kako bi se omogućilo plaćanje istog po naplati potraživanja.
3) Grantovi za mala i srednja poduzeća te potpuno oslobađanje od parafisikalnih nameta.
4) 70% ispitanika smatra da treba smanjiti primanja u javnom sektoru.