Tekst Vlade Federacije BiH sadrži 11 članova izmjena i dopuna važećeg Zakona o radu i većina ih je na štetu radnika, od skraćivanja i preraspodjele radnog vremena, slanja radnika na godišnji odmor, plaćenog i neplaćenog odsustva, upućivanja radnika na čekanje, umanjenje plate…
Radnici na čekanju posla
U izmjenama i dopunama Zakona o radu ostavlja se mogućnost poslodavcima, kojima je zabranjen rad za vrijeme proglašenog stanja prirodne i druge nesreće i kojima je za to vrijeme opao prihod od najmanje 35 posto, da jednostranom odlukom upute radnika na čekanje posla u najdužem trajanju od tri mjeseca.
Osim toga, poslodavcu je novim izmjenama i dopunama ostavljena mogućnost da za vrijeme proglašenog stanja prirodne ili druge nesreće radnika uputi na neplaćeno odsustvo u trajanju od najduže 20 dana u toku jedne kalendarske godine.
Skraćivanje radnog vremena i umanjenje plaće
Za vrijeme proglašenog stanja prirodne ili druge nesreće poslodavac može, prema predloženim izmjenama i dopunama, izvršiti skraćivanje radnog vremena za sve ili pojedine radnike o čemu donosi posebnu odluku.
Nadalje se navodi da poslodavac može jednostranom odlukom radnicima izvršiti umanjenje plaće po osnovu broja radnih sati za koje je radno vrijeme skraćeno, s tim da se plaća može umanjiti najviše do iznosa od 35 posto od ugovorene plaće radnika i poslodavca.
Godišnji odmori
Poslodavcu se također ostavlja mogućnost da jednostranom odlukom radnika uputi na korištenje preostalog godišnjeg odmora iz prethodne kalendarske godine, kao i na korištenje godišnjeg odmora iz tekuće kalendarske godine.
Savez samostalnih sindikata BiH, odnosno oba čelnika tog saveza čiji legitimitet međusobno osporavaju, poručili su da bi usvajanje predloženih izmjena i dopuna Zakona o radu u oba doma Parlamenta FBiH bilo nedopustivo.
Mirza Hadžiabdić, član delegacije SSS BiH, smatra da je nesporna potreba da se urede pitanja poput korištenja godišnjih odmora u vrijeme proglašenog stanja nesreće, ali da je nedopustivo uvoditi institute čekanja i neplaćenog odsustva, uz propisivanje mogućnosti prestanka radnog odnosa
“Ukoliko bi u ovakvom tekstu bile usvojene izmjene i dopune Zakona o radu, onda poslodavci mogu imati samo jednu želju, a to je da ova i slične krize, traju što duže, neki bi čak možda poželjeli i da nikad ne završe, jer dobijaju zakonske alate da rade sa radnicima šta im je volja”, rekao je Hažiabdić za “Klix”.
Savez osnovnog odgoja i obrazovanja FBiH – Kantonalni odbor Kantona Sarajevo pozvao je sve sindikalne organizacije, granske sindikate i sve radnike u FBiH da dignu svoj glas protiv ovog vrlo lošeg i jako štetnog “Zakona po slobodnoj volji poslodavaca”.
“Ove izmjene i dopune imaju sve kapitalističke i neoliberalističke karakteristike i u epidemijskoj krizi koju trpe i država i radnici i poslodavci, od radnika se pokušava napraviti rob i potrošni materijal, zaštititi samo kapital poslodavaca, a vlast kao inače, želi sačuvati svoje materijalne benefite i ugodnost fotelja”, istakli su iz SOOOFBiH.