U organizaciji Ministarstva civilnih poslova održana je sedma Konferencija ministara za područje zdravstva na kojoj je razgovarano o epidemiološkoj slici u BiH, poduzetim mjerama
zaštite i njihovim učincima, privatnim pošiljkama lijekova za pacijente u potrebi, statusu lijekova i drugom valu borbe protiv Corona virusa (psihosocijalnim aspektima borbe).
Na Konferenciji su učestvovali entitetski ministri zdravstva, šef odjela za zdravstvo u Brčko distriktu, predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije i UN-a u BiH, a predsjedavala je
ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević predsjedavala.
Govoreći o epidemiološkoj slici učesnici su se složili da je u ovom trenutku slika uistinu zadovoljavajuća, da broj oporavljenih raste i da je to pozitivan i ohrabrujući pokazatelj. Na pitanje o vrhuncu pandemije nije bio moguć jedinstven i konačan sud upravo zato što se svakih četrnaest dana može mjeriti učinak za prethodni period. Imajući u vidu ublažavanje mjera tek predstoji period praćenja ponašanja stanovnika Bosne i Hercegovine.
Do ovog trenutka su ponašanje i disciplina stanovnika BiH uz mjere pokazali izuzetan rezultat jer se nije dogodio eksponencijalni rast oboljelih i zaraženih. Prema riječima direktora ureda Svjetske zdravstvene organizacije za Bosnu i Hercegovinu Victora Olsavszky, slijedom praćenja i rangiranja u Međunarodnoj zajednici, BiH se nalazi na trećem mjestu nakon Bugarske i Albanije po najboljoj epidemiološkoj slici.
Govoreći o privatnim pošiljkama lijekova postignut je dogovor da će se, u najkraćem roku, entitetska ministrstva, a nakon što je Agencije za lijekove dala pozitivno mišljenje, izjasniti o inicijativi Uprave za neizravno oporezivanje. I konačno, učesnici su razgovarali o nužnom pokretanju svih aktivnosti koje će doprinijeti osnaživanju građana kako kroz psihosocijalne aspekte tako i gospodarstvene koji su pogođeni zatvarajem poduzeća i smanjenjem radnih mjesta. Svjetska zdravstvena organizacija i UN ured u BiH će dati potporu svim idejama Ministarstva civilnih poslova BiH.
Period koji slijedi jeste period u kojem se oslanjamo na savjest žitelja BiH koji su do sada okazali puno razumijevanje prema situaciji, mnogo odgovornosti i discipline što će, ako bude nastavljeno doprinijeti potpunom ublažavaju posljedica Corona virusa uz nadu da će nastojanja svjetskih znanstvenika uroditi polodom i da će vakcina biti u što skorijem periodu na tržištu, prenosi “NAP“.