Pandemija koronavirusa nanijela je štetu i prodavačima sarajevskih pijaca. Ponuda nikad raznovrsnija, a kupaca nikad manje – piše “Faktor“.
Zatekli smo poluprazne pijace. Veliki broj stolova je bez izloga, a kako smo saznali, gotovo da im se i ne isplati prodavati jer zarade tek toliko da mogu izmiriti osnovne troškove prema državi. Njima jedva da nešto ostane.
– Prodaja ne ide dobro. Više ljudi je bilo dok su bile mjere zabrane. Više su kupovali u tom periodu. A sada, kako su ukinute mjere, slabo. Ne možemo zaraditi ni blizu kako smo mogli prije. Uspijemo zaraditi da platimo porez, i nama šta ostane, uglavnom ni blizu dovoljno. Nadamo se boljim danima – kazala je Džemila Stovrag sa pijace Grbavica.
U ponudi uglavnom ima domaće voće i povrće, ali većinu svaki dan vrati kući. Dosta toga i propadne jer ne uspije prodati, iako su cijene pristupačne.
– Cijene su solidne, ali slaba prodaja. Narod se istrošio. Dosta ih je i bez posla ostalo. Puno je stolova praznih, ljudima se ne isplati, i ne dolaze da rade. Neisplativo je, i vidjet ćemo dokad ćemo moći izdržati – poručila je Stovrag.
Almasa Hamzović sa pijace Ciglane kaže da je prodaja solidna jer su cijene prilagodili trenutnoj situaciji.
– Moraš cijene formirati ako želiš prodati. Ne previše uzimati, pomalo i dobro je. Prilagodiš tržištu i možeš raditi – poručila je Hamzović.
Sva roba koju prodaje je domaća, iz njenog vrta, i sve je, tvrdi: “100 posto prirodno, bez hemijskih supstanci“.
A ovo su cijene sezonskog voća i povrća sa sarajevskih pijaca koje je danas zatekla ekipa “Faktora”:
- Mrkva 2 KM
- Peršun 5 KM
- Blitva 2 KM
- Špinat 2 KM
- Prasa 2 KM
- Kelj 2 KM
- Zelena salata 3KM
- Mladi luk 3 KM
- Paradajz 3,50-4 KM
- Krastavci 1,35-2,50 KM
- Tikvice 2 KM
- Trešnje 3-6,50 KM
- Jagode 4 KM
- Tikva 1,50 KM
- Grašak 3 KM
- Buranija 4-5 KM
- Kajsije 6 KM
- Breskve 5 KM
- Krompir 1,50 KM