“Tužilaštvo BiH žalbu na osporeno rješenje temelji na povredi načela jednakosti građana pred zakonom, kao i dosljednoj tvrdnji da izrečene mjere zabrane ne mogu osigurati provođenje efikasne i neometane istrage”, rečeno je iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Navodi se da je tužiteljski tim Tužitlaštva BiH, u interesu efikasnog i pravovremenog obezbjeđenja istrage, žalbu uputio i prije isteka zakonskog roka od 72 sata.
Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine odbio je prijedlog Tužilaštva BiH da Fadilu Novaliću, Fahrudinu Solaku i Fikretu Hodžiću odredi jednomjesečni pritvor, te ih je pustio na slobodu uz mjeru zabrane.
Umjesto toga, u rješenju Suda BiH kojim se nalaže da osumnjičeni odmah budu pušteni na slobodu, stoji da im se izriče zabrana sastajanja sa određenim osobama iz člana 126.a stav 1. tačka c) ZKP BiH, na način da im se zabranjuje sastajanje i kontaktiranje na bilo koji način sa svjedocima Tužilaštva BiH u vezi ovog krivičnog predmeta.
Također, osumnjičenima je zabranjeno da se međusobno sastaju i kontaktiraju.
Tužilaštvo BiH obrazložilo je da je zatražilo određivanje pritvora zbog koluzijske opasnosti, bojazni da bi osumnjičeni na slobodi utjecali na svjedoke, prikrivače i saučesnike. Iz Tužilaštva BiH kazali su da javnost opravdano očekuje hitnu istragu, postupanje i kvalitetno vođenje istrage.