Zbog nelegalno sagrađenog bazena ispod prozora njegove kuće kompletna porodica je izgubila privatnost, a da bi bilo još gore gradnjom objekta su potkopani temelji kuće u kojoj žive, na što je u više navrata Soldo ukazivao gradskim vlastitima Mostara. Ali, uzalud.
“Ja ne znam na koji način se mogu izboriti sa ovim problemom, pa sam odlučio zatražiti pomoć medija i javnosti iznijeti priču koja je život meni i mojoj porodici učinila neugodnim“, započinje Soldo priču o svojoj noćnoj i javnoj mori.
Bazeni su u vlasništvu brata i sestre koji žive u Luksemburgu i Firenci, koji su prije nekoliko godina na posjedu pored njegovog napravili kuće sa apartmanima, ali kako naglašava svi su problemi počeli prije dvije godine kada su krenuli sa izgradnjom bazena.
“Čim su počeli sa izgradnjom bazena ja sam reagirao i kontaktirao Inspekcijsku službu Grada Mostara. Tada je stvarno inspekcija došla i napravili su zapisnik. Konstatirali su da je bazen napravljen na površini osam puta četiri metra, dubine od oko dva metra i od vlasnika su zatražili građevinsku dozvolu za bazen, koju nisu nikada ni podnijeli. Kako sam kasnije čuo rečeno je da je izrada dokumentacije u toku i ne osvrćući se, nastavilo sa unutrašnjim uređenjem bazena. Ja sam ponovno intervenisao, ali mi je iz Gradske uprave Mostara rečeno da unutrašnje uređenje bazena ne spada u nastavak izgradnje“, priča Soldo koji je ostao u čudu jer kako kaže izgradnja bazena nikada nije ni legalizirana.
Ističe kao je tu priča stala 2018. godine, jer je bio svjestan da je bazen završen posao.
No prije dvadesetak dana najednom su ponovno počeli radovi pratećeg objekta koji spaja nelegalni bazen sa njegovim prozorom, što je kako kazuje šokiralo njega, čitavu porodicu i komšije.
Ponovno je zvao inspekciju službu Grada Mostara, ali ovog puta je dobio odgovor da ne mogu doći, jer nemaju registrovano vozilo, što ga je kako kaže šokiralo, pa je naivno ponudio da on dođe po njih, ali su kaže to odbili.
“Tada mi je postalo jasno da oni i ne žele doći niti problem riješiti“, kazuje ogorčen Soldo.
Ističe kako je kuća njegova očevina, i kako su prozori postavljeni tako od pamtivijeka, dok je pradjed još bio živ, te su bili uzdignuti od zemlje preko dva metra, a sada nisu ni 80 centimetara zbog navedenih radova. Kaže kako je prozore čak i sužavao, pokazujući nam kako je to bilo prije, te govori kako ih ne može zazidati i od kuće napraviti tamnicu, niti više zna šta da radi, jer u porodičnoj kući više nema privatnosti.
“Iz bazena se doslovno vidi moj bračni krevet, a moje tri kćerke, koje su odrasle djevojke više se ne mogu u svojim sobama presvući niti slobodno ponašati, ako to nije dovoljno ja ne znam šta je dovoljno da bih se neko pokrenuo i nešto napravio“, rezigniran je Soldo.
Kaže kako mu jedino predstoji dizanje tužbi, ali je svjestan da je i to dugotrajan proces u kojem pravda kako ističe na žalost ne bude uvijek zadovoljena. Koja je strana priče u Inspekcijskoj službi Grada Mostar nismo uspjeli doznati unatoč brojnim pokušajima.
No, jedno je sasvim sigurno, bazeni su napravljeni nelegalno, potvrdio je šef Službe za građevinske propise Grada Mostara Zdravko Čuljak.
On je za “Klix” kazao kako je dobro upoznat sa problemima Danijela Solde koji se u više navrta žalio Gradskoj upravi Mostara.
Kaže kako su njegovi susjedi brat i sestra Ćemalović i Kapetanović koji žive u inostranstvu kuće napravili na osnovu građevinske dozvole koju su dobili od Grada Mostara, ali bazene su kako je kazao napravili ilegalno.
“Mi smo njima dali dozvolu za gradnju građevinskog objekta, ali su oni bespravno gradili dva bazena“, kaže Čuljak.
Ističe da su podnijeli i zahtjev za legalizaciju bazena, te navodi da to još nije riješeno.
“Nisu dobili dozvolu i nisu smjeli graditi te bazena, kazao je Čuljak navodeći kako nemaju ni odobrenje ni uporabnu dozvolu za to definitivno.
Kad je u pitanju djelovanje inspekcijske službe, kako je pojasnio zakon nalaže da inspektor kada izađe na mjesto događaja i utvrdi bespravnu gradnju je dužan upozoriti investitora da podnese u roku od sedam dana zahtjev za izdavanje odobrenja za izgradnju.
Tako u ovom slučaju inspekcija služba umjesto da stavi traku i zapečati radove čeka postupak moguće legalizacije, dok radovi napreduju, premda se sudeći prema trenutnom stanju legalizacija teško može odobriti.
Ostaje pitanje, hoće i nadležne vlasti nakon što se detaljno urede bazeni i popratni objekti, naložiti rušenje kao što se u zadnje vrijeme ruše bespravno sagrađenim objekti po Mostaru ili će porodica Soldo živjeti bez privatnosti u svome domu, ili će se pak iznaći neko treće rješenje za ovaj problem.