Epidemiolog Sanjin Musa, član Kriznog štaba kazao je da je u FBiH registrirano ukupno 1.012 smrtnih slučajeva što je 46 slučajeva na 100.000 stanovnika.
-Da vas podsjetim, recimo da su ovo rezultati o smrtnosti Švedske i Engleske iz maja ove godine. Znači, otprilike bila je ta smrtnost. Nalazimo se u periodu ubrzane i raširene infekcije prijenosa među stanovništvom. Ono što smo govorili tokom ljeta, znam da je bilo špekulacija da je virus oslabio, zapravo ne dešavaju se tu neke značajnije promjene. Ono što naši podaci nedvojbeno govore jeste da od 41. sedmice nastupio porast stope zaraze među starijom populacijom. Prisustvo svih hroničnih bolesti čini ih ranjivijim i nažalost hospitalizacija i smrtni slučajevi se više vežu uz tu populaciju. Vrlo važno je individualno ponašanje. Ranjive su, osim starijih dobnih skupina, i osobe sa simptomima određenih hroničnih bolesti – kazao je Musa.
On je rekao i da je kod sadašnjih hospitaliziranih i sadašnjih smrtnih slučajeva riječ o infekcijama koje su se desile prije tri ili četiri sedmic.
– Znači, uvijek treba uzeti u obzir taj period. Ono što mi evidentiramo i dalje je porast virusa. I dalje je moguće za par sedmica očekivati komplikacije kod ljudi koji se sad zaražavaju. A, već su sad bolnice pune. Ukoliko ne zaustavimo virus i ne postignemo da se što više kadra ne posvećuje Covid-19 pacijentima, ostat će manje kadra koji se može posvetiti drugim poacijentima. To je jedan začarani krug u kojem se nalazimo, rješenje jeste smanjiti širenje infekcije, smanjiti pritisak na bolnice i time zaštititi živote – zaključio je Musa, piše “Fokus“.