BiH

SAD od 1995. godine u BiH uložila dvije milijarde dolara za humanitarnu pomoć, jačanje odbrane, ekonomiju i obrazovanje

Sjedinjene Američke Države jedini su donator za projekat Sarajevo bez mina, koji će biti okončan u prvom dijelu naredne godine

Sjedinjene Države su pouzdan partner i prijatelj Bosne i Hercegovine u posljednjih dvadeset pet godina. Obezbijedile su oko dvije milijarde dolara pomoći od 1995. godine za rekonstrukciju, humanitarnu pomoć, modernizaciju odbrambenog sektora, ekonomski razvoj i obrazovanje. Ova pomoć nastavila se i tokom pandemije COVID-19 u obliku medicinskih sredstava i sredstava za dezinfekciju, te ulaganja više od 3,7 miliona dolara u podršku laboratorijskim sistemima i javnom zdravstvu.

I dalje okrenuti ka budućnosti, dajemo ovdje samo pregled načina na koje Sjedinjene Države nastavljaju svoj angažman u podršci građanima Bosne i Hercegovine:

Podrška mladim liderima
Ambasada je u novembru 2019. godine pokrenula projekat BOLD (Bh. omladinski lideri) kojim je naša podrška proširena na sljedeću generaciju lidera. BOLD je sada mreža od preko dvije i po hiljade mladih ljudi od 18-35 godina starosti spremnih da daju svoj doprinos budućnosti BiH. BOLD daje podršku ovim liderima kroz stipendije u Sjedinjenim Državama, grantove koji su podrška njihovim projektima, mentorstvo, radionice u BiH, itd.

Podrška ekonomskom razvoju
USAID je u avgustu 2020. godine pokrenuo petogodišnji Projekat razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini, poznat pod nazivom Turizam, kroz koji će se obezbijediti dvadeset miliona dolara za podršku razvoju turizma u BiH. USAID je takođe pokrenuo aktivnosti s ciljem jačanja lokalnog civilnog društva u BiH kroz pet inicijalnih grantova lokalnim organizacijama, u opsegu od petsto hiljada do dva miliona dolara za svaku. LocalWorks/ Snaga lokalnog promovira održivi razvoj tako što pomaže lokalnim zajednicama da identificiraju i riješe svoje probleme.

Sve do kraja 2022. godine, Biro za energetske resurse američkog State Departmenta (Ministarstva vanjskih poslova) nastavit će davati pomoć u jačanju kapaciteta Federacije Bosne i Hercegovine da bi se obezbijedio efikasan pregled ranih istraživanja i razvoja u novom hidrokarbonskom sektoru zemlje, ostvarili potencijalni prihodi od razvoja gasnog i naftnog sektora, te poboljšala zaštita okoliša i zajednica koje se nalaze u regijama eksploatacije nafte. USAID daje podršku energetskoj sigurnosti BiH kroz tehničku pomoć reformama u oblasti zakona o energiji i gasu da bi se BiH integrisala u Evropsku energetsku zajednicu, kao i kroz studije izvedivosti za gasovod Južne interkonekcije prema Hrvatskoj.

Borba protiv korupcije
INL, Agencija za međunarodnu borbu protiv trgovine narkoticima i provedbu zakona pri State Departmentu (Ministarstvo vanjskih poslova SAD), svake godine ulaže 3 miliona američkih dolara za podršku vladavini prava i borbi protiv korupcije u BiH. Program za međunarodni razvoj, pomoć i obuku za tužilaštva pri američkom Ministarstvu pravde pruža obuku i pomoć tužiocima na državnom nivou u radu na predmetima korupcije, a INL dopunjava ovu obuku kroz program grantova za organizacije civilnog društva u svrhu jačanja svijesti o korupciji.

Posredstvom programa JACA (Program za borbu pravosuđa sa korupcijom), USAID takođe pruža podršku odabranim institucijama iz sektora pravosuđa za jačanje borbe protiv korupcije, privrednog i organizovanog kriminala, te radi na osnaživanju i promociji civilnog društva kao najkredibilnijeg aktera za borbu protiv korupcije u zemlji, tako omogućavajući značajne aktivnosti usmjerene protiv korupcije.

Podrška bezbjednosti
Nedavno je State Department dodijelio Bosni i Hercegovini 2,5 miliona američkih dolara posredstvom instrumenta za vojno finansiranje (Foreign Military Financing) s ciljem unapređenja kapaciteta komunikacione mreže u Ministarstvu odbrane BiH. Sjedinjene Američke Države učestvuju sa 34 miliona američkih dolara u nabavci helikoptera Huey-2 (UH-2) koju provodi Ministarstvo odbrane BiH, a koja će omogućiti Oružanim snagama BiH pružanje prijeko potrebne podrške civilnim vlastima u slučaju prirodnih katastrofa. Oružane snage Bosne i Hercegovine (OSBiH) biće domaćin bilateralne vojne vježbe između OSBiH i evropskih trupa Vojske SAD u maju 2021. godine.

Oko 800 američkih vojnika učestvovaće u vježbi “Neposredni odgovor 21” koja će se izvoditi na tri lokacije u BiH. Ovo će biti najveća ikad bilateralna vježba čiji su domaćin OSBiH.

Zdravlje i sigurnost
Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA) pruža zvanične podatke o kvaliteti vazduha, u stvarnom vremenu, kako bi informisala kreatore politika i civilno društvo o najboljim praksama u oblasti redukovanja uzročnika zagađenosti vazduha i ublažavanja posljedica po zdravlje ljudi. Sjedinjene Američke Države pružaju pomoć BiH u naporima koje čini u pravcu provedbe Državne strategije za BiH za borbu protiv trgovine ljudima, obezbjeđuju sredstva za finansiranje obuke sudija, tužilaca i pripadnika službi za provedbu zakona u oblasti pružanja pomoći i zaštite žrtava, kao i gonjenje onih koji se bave ovim gnusnim kriminalom.

Sjedinjene Američke Države jedini su donator za projekat Sarajevo bez mina, koji će biti okončan u prvom dijelu naredne godine. Do danas, Sjedinjene Američke Države finansirale su deminiranje više od 35,7 miliona kvadratnih metara zemljišta koje je na taj način vraćeno lokalnom stanovništvu u Bosni i Hercegovini.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh