BiH

Meteorolozi objavili kakva nas zima očekuje

Zima u Bosni i Hercegovini, trebala bi da bude toplija u odnosu na prosječnu zimsku temperaturu, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH (FHMZ BiH).

Zima - Nezavisne.com

Na osnovu rezultata dinamičkih i statističkih modela od MedCOFa15, kao i produkata FHMZ, zima (1. decembar 2020.- 28. februar 2021.) u Bosni i Hercegovini, trebala bi da bude toplija u odnosu na prosječnu zimsku temperaturu vazduha (period 1981.- 2010. godine)“, pojasnili su iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH (FHMZ BiH).

Kako se dodaje u saopštenju, vjerovatnoća ostvarenja prognoze je umjerena i kreće se od 50 posto na sjeveru zemlje do 60 posto u južnim područjima.

U poređenju sa istim razdobljem prošle godine, predstojeća zima trebala bi biti nešto hladnija u sjevernim i centralnim predjelima“, navedeno je u saopštenju.

FHMZ BiH dodaje da na jugu zemlje očekivane temperaturne prilike trebale bi biti približnih temperaturnih vrijednosti ili nešto hladnije. Iako se očekuje toplija zima nego što je uobičajeno, u prognoziranom razdoblju izvjesni su i prodori hladnih zračnih masa sa sjevera kontinenta, sa znatno nižim temperaturama zraka od prosječnih.

Očekivani broj mraznih dana (minimalna temperatura zraka < 0,0 °C) u Bosni tokom zime (2020.-2021.) je do 60, a na području južne Hercegovine prognozira se do 15 mraznih dana“, navedeno je u saopštenju.

Kako se dodaje, prognoza padavina u odnosu na prognozu temperature vazduha, na dugo vremensko razdoblje je zahtjevnija i manje pouzdana. S tim u vezi prognoze padavina treba uzeti s većom dozom rezerve. Istovremeno veoma je teško u zimskom periodu prognozirati vrstu padavina u pojedinim razobljima.

Tokom klimatološke zime (DJF), vjerovatnoća mogućih scenarija je podjednaka. Prognostički modeli za prostor BiH ali i šire regije ne pružaju uvid za sigurniju prognozu.

Raspored padavina tokom zime bit će neujednačen. Tokom prognoziranog razdoblja nisu isključena duža razdoblja bez padavina ali i kraća razdoblja sa većom količinom padavina. Najviše padavina prognozira se u prvoj dekadi decembra i sredinom januara. Očekivane ukupne količine padavina trebale bi biti u približne sezoni zime 2019-2020. godine“, navodi se u saopštenju, prenosi “Fena”.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh