Prve doze vakcina protiv Covid-19 u Bosnu i Hercegovinu trebalo bi da stignu u prvom kvartalu naredne godine. Vlasti u Bosni i Hecegovini, ali i medicinski radnici još nemaju informaciju, vakcinu kojeg proizvođača će dobiti naša država. Bilo koja vakcina da dođe, njena upotreba neće biti moguća bez provjera i saglasnosti Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.
“Premalo i prekasno” – ovim riječima za “BHRT” infektolog Ednan Drljević komentariše nabavku milion i 230 hiljada doza vakcina protiv Covid-19. Prema njegovim riječima, ove doze će biti dovoljne da se vakciniše između 15 i 20 posto populacije u Bosni i Hercegovini.
“Ja apelujem i na druge nivoe vlasti jer ovo je bila nabavka Ministarstva civilnih poslova, ja apelujem i na Federalno ministarstvo zdravstva i Ministarstvo zdravstva RS-a ali i na kantonalna ministarstva da nabave dodatne doze vakcina tako da bi tih vakcina bilo što više, odnosno da bi se približili na tih 50 posto, kako je to u većini država Evropske unije”, kaže infektolog Ednan Drljević.
Iz Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine kažu da bi prve doze vakcine trebale stići krajem marka naredne godine. Međutim, ono što je nepoznanica, kako za vlasti u Bosni i Hercegovini tako i za nadležne medicinske ustanove, je od kojeg proizvođača ćemo dobiti vakcinu.
Trenutno postoji nekoliko vakcina koje su u primjeni ili u posljednjim fazama ispitivanja. Američke Fajzer i Moderna, Britanska AstraZeneka, kineske, ali i ruski Sputnjik V. Ruska vakcina već je stigla u Srbiju i započeta je analiza u nadležnim ustanovama ove zemlje. Kada prve doze vakcina dođu u našu zemlju prije stavljanja u upotrebu morat će proći analizu i imati saglasnost Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
“Teške provjere, kako se to kaže “kroz sitno sito” će se gledati svaki dokument, svaka analiza da li je to uredu i onda, ako jeste, država može da uveze određenu količinu lijekova”, ističe Rano Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banjoj Luci.
Stručnjaci smatraju da ne postoji bojazan da će kvalitet vakcine isporučen Bosni i Hercegovini biti drugačiji od onog u zemljama Evropske unije ili drugim razvijenim zemljama. Dok mnoge zemlje regije, ali i Evrope imaju spreman plan vakcinacije i osigurane potrebne resurse u Bosni i Hercegovini, za sada postoje samo načelni, odnosno okvirni planovi za vakcinaciju.
“Načelno, plan vakcinacije za Covid-19 je pripremljen i on podrazumijeva više scenarija u ovisnosti od količina koju dobijemo, ali i od vakcine koju dobijemo”, govori Zlatan Perišić, glasnogovornik Ministarstva zdravstva FBiH.
Federacija BiH će u prvoj nabavci dobiti 800 hiljada doza, a Republika Srpska 400 hiljada. Prema najavama entitetskih institucija, vakcine će biti besplatne, a prioritet prilikom vakcinacije će imati zdravstveni radnici te rizične grupe stanovništa.