Ovu informaciju je na svom Twitter nalogu podijelio i Muhamed Jusić, ambasador Bosne i Hercegovine u Saudijskoj Arabiji, piše “Avaz“.
Jusić je priložio i tekst iz magazina “Newsweek” u kojem se raskrinkava ova lažna vijest.
Saudijska agencija za borbu protiv lažnih vijesti je objavila da nisu tačne vijesti o tome da vakcine protiv Covid-19 sadrže sastojke svinjskog porijekla.
Jedna detaljnija analiza o temi od one koja se mogla pročitati u bh medijima:https://t.co/j3fLxYlFgV pic.twitter.com/SIPCfAgOdX
— Muhamed Jusic (@MuhamedJusic) December 27, 2020
Salman Vakar iz Britanskog islamskog medicinskog udruženja (BIMA) rekao je za “Newsweek” da „Pfizerova“ vakcina u sebi nema „sastojke koji nisu halal“.
Agencija za lijekove i zdravstvene proizvode također je na svojoj web stranici potvrdila da vakcina kompanija „Pfizer“ i „BioNTech“ protiv Covida-19 ne sadrži nikakve komponente životinjskog porijekla.
U izjavi BIMA-e ranije ovog mjeseca o vakcini se kaže da ona ne sadrži sastojke životinjskog porijekla (tj. nema želatina) i niti jedan proizvod nije izveden iz fetalnih ćelijskih linija, a da „preostale pomoćne tvari ne zabrinjavaju“.
Vakar je rekao da je “halal aspekt ove vakcine zabilježilo nekoliko naučnika, sunitskog i šiitskog porijekla u Velikoj Britaniji, ali i na međunarodnom planu”.
U tekstu „Newsweeka“ se navodi da je Jusuf Šabir objavio fetvu, koju su odobrile muftije Šabir Ahmad i Muhamad Tahir, i savjetnica NHS-a Mavlana Kalingal Rijad, navodeći da je vakcina „halal na osnovu dostupnih informacija“.