Problem za domove zdravlja u Mostaru predstavlja činejnica da još uvijek nemaju realne podatke o broju vakcinisanih na terenu. Molili su i susjedne države da dostave određene podatke, međutim još uvijek, kako kažu, ovise o pacijentima koje mole da, ako su se vakcinirali van BiH, to prijave svojim doktorima.
– Kada govorimo o projekcijama necijepljenih i prijavama – podaci su prljavi i to naravno otežava planiranje i procjene narednih dešavanja. Onaj ko se nije cijepio, a nije se ni evidentirao, bilo bi zaista poželjno da učini ovo drugo. Mi smo dosad u našem cijepnom putu vakcinisali nešto više od šest hiljada ljudi, navela je ravnateljica Doma zdravlja Mostar Kristina Bevanda.
Trenutno se raspolaže većom količinom Astra Zeneece, a kada pristignu nove doze te ili bilo koje druge vakcine, medicinski radnici poručuju kako će ih odmah pustiti u promet.
– Sve vakcine koje će pristići će se koristiti čim dobiju takozvani ulazni papir od Agencije za lijekove. To obično traje od sedam do deset dana. Očekujemo da to bude već u narednoj sedmici. Ovdje postoji veći interes za Sinopharm u odnosu na druga cjepiva. Uglavnom su zbog putovanja traženije vakcine proizvedene na evropskom tlu. Ipak, sve koje dođu – dobro su došle i iskreno voljela bih i kada bi vlasti više osluškivale što želi građanstvo, kako bismo eventualno dobili najiskoristivije vakcine, kazala je Bevanda.