S obzirom da je ovim zakonom previđeno da se počne primjenjivati za šest mjeseci, čime je prolongirana i moguća reakcija Ustavnog suda BiH, jedina instanca koja može pravovremeno reagirati jeste Ured visokog predstavnika, naveli su iz SDA.
“Svako odlaganje reakcije OHR-a, omogućilo bi da ovaj unilateralni potez NSRS postigne krajnje destruktivno dejstvo, a to je – kako je u svom saopćenju ispravno ocijenio i sam visoki predstavnik – narušavanje ustavnog poretka, kroz unošenje pravne nesigurnosti.
Podsjećamo da je OHR, u sličnoj situaciji, Petritschevom odlukom od 1. 10. 1999. poništio pet neustavnih zakona kojima je Narodna skupština RS pokušala prisvojiti pravo da odlučuje o primjeni važećih državnih zakona. S obzirom da je OHR tada reagirao, navedena praksa i konzistentno izvršavanje mandata ga obavezuje da to učini i sada”, poručili su iz SDA.
Zato pozivamo visokog predstavnika da do 28. oktobra, kada su najavljeni novi neustavni zakoni NSRS usmjereni na rušenje ustavnog poretka, poništi doneseni Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS. Time će spriječiti pogubno dejstvo ovog, ali i ostalih najavljenih akata. U protivnom, i sam visoki predstavnik će snositi odgovornost za posljedice, navodi se u saopćenju SDA. prneosi “N1“.