BiH

ŠTA JE SVE ZABRANJENO UNIJETI U HRVATSKU IZ BIH?

Sve su češći medijski izvještaji o visokim kaznama koje dobivaju građani koji unose mliječne i mesne proizvode.

Hrvatska granica - Nezavisne.com

Kao država koja je članica Evropske unije, Republika Hrvatska ne dopušta unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda na svoj teritorij.

Iako se građani stalno upozoravaju da je strogo zabranjeno prenošenje svježeg mesa ili suhomesnatih proizvoda, kao i prenošenje mliječnih proizvoda, voća i povrća preko granica Evropske unije, dio njih se ne osvrće na ova upozorenja. No, u posljednje vrijeme na granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine su sve rigoroznije kontrole i provjere. prneosi “Hayat“.

Krenite spremni na put

Sve su češći medijski izvještaji o visokim kaznama koje dobivaju građani koji u Hrvatsku preko granice Bosne i Hercegovine unose mliječne i mesne proizvode. Iako je ta zabrana na snazi od 2013. kada je Hrvatska pristupila Evropskoj uniji, građani su unatoč upozorenjima carinske uprave RH i Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine i dalje prilično neinformirani.

Na stranici Uprave za indirektno oprezivanje postoji odjeljak nazvan “Krenite spremni na put” sa carinskim pravilima svih susjednih država.

Građani BiH trebaju se upoznati sa propisima RH odnosno EU i trebaju znati što je to što mogu uvesti u RH kako ne bi imali problem sa carinskom službom RH – rekao Ratko Kovačević, glasnogovornik UIOBiH za BHRT.
Šta se sve ne smije unijeti u RH

U Republiku Hrvatsku nije dozvoljen unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda iz trećih zemalja (BiH, Srbija, Crna Gora itd), a dozvoljen je unos do 20 kg ribe, školjki i proizvoda od ribe, do 2 kg mlijeka u prahu za bebe, hrane za bebe i hrane za posebne potrebe, do 2 kg hrane za kućne ljubimce, do 2 kg ostale hrane kao što je med, žive školjke i puževi i do 125 gr kavijara ili drugih proizvoda zaštićenih vrsta. Sljedeće vrste hrane se mogu unositi u osobnoj prtljazi: kruh, kolači, keks, čokolada i konditorski proizvodi (uključujući slatkiše), sve pod uvjetom da ništa od toga nije punjeno proizvodima od mesa.

Ironija u cijeloj ovoj priči je što na temelju posebnih međudržavnih ugovora između EU i “trećih zemalja” u Hrvatsku, odnosno EU, možete unijeti do 2kg mesa sa Islanda ili Farskih otoka, dok iz Bosne i Hercegovine ne možete.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh