U Prijedoru su od starane Karadžićevih fašista, dodaje, jednako tretirani i ljudi koji nisu pružali nikakav otpor odvođenju u logore i oni koji su pokušali da se odbrane.
“Svima njima fašisti su unaprijed odredili sudbinu označivši ih kao nepoželjan element kojeg se mora ukloniti sa tog prostora. Odluka lokalnih vlasti Prijedora iz 1992. da građane nesrpske etničke pripadnosti označe Bijelim trakama, predstavljala je uvod u istrebljenje koji će se okončati masovnim grobnicama. Činjenica da ni danas nije pronađen dio žrtava i da lokalne vlasti ne žele otkriti preostale lokacije masovnih grobnica, predstavlja zločin u kontinuitetu“, kazao je Komšić.
Odluka aktuelnih lokalnih vlasti da zabrane mirnu šetnju u znak sjećanja na žrtve, istaknuo je Komšić, nije ništa drugo nego kontinuitet politike koja svoje utemeljenje pronalazi u zločinu.
“Pokušaji koji idu u smjeru zabrane sjećanja na žrtve jesu pokušaji dodatnog vrijeđanja preživjelih, ali isto tako i pokušaji da se nehumano i nečovječno postupanje prihvati kao društvena realnost. Nešto poput toga ne smije biti dopušteno”, zaključio je Komšić. prneosi “N1“.