Zahvaljujući toj odluci i ograničenju rasta cijene električne energije na 20 posto za 2022. godinu, bh. kompanije su uspjele sačuvati radna mjesta, nivo proizvodnje i konkurentnost privrede Bosne i Hercegovine na inozemnim tržištima. Sve to je rezultiralo rekordnim rastom priliva sredstava u budžetske i vanbudžetske fondove.
Također, pokazalo se da je povećanjem cijena električne energije za bh. privredna društva za 20 posto, sačuvana stabilnost elektroenergetskog sektora u FBiH i Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH, koja uz uredno snabdijevanje domaćih kompanija i dalje izvozi značajne količine električne energije na inozemna tržišta.
Predviđanja UPFBiH da će sa ograničenjem rasta cijena električne energije za privredna društva na 20 posto na godišnjem nivou, bh. privreda uspjeti sačuvati radna mjesta, pogone, ispuniti postojeće i potpisati nove ugovore sa klijentima na inozemnim tržištima. Smatramo da povoljna cijena električne energije, kao jedne od najvažnijih sirovina u realnom sektoru, i dalje treba biti jedna od konkurentskih prednosti bosanskohercegovačke privrede i snažan pokretač razvoja i napretka.
Zbog svega navedenog, UPFBiH poziva Vladu Federacije BiH da u skladu sa Zakonom o električnoj energiji u FBiH, što prije donese odgovarajuću odluku kojom cijena električne energije za privredna društva u 2023. godini neće biti povećana za više od 20 posto. Vlada FBiH svojom odlukom će odrediti u kojem će procentu (do 20 posto) povećati cijenu električne energije za privredna društva u FBiH.