Cvitanović je gostujući u emisiji “BHT1 uživo” komentarisao Zajedničku izjavu o državnoj imovini, koju su potpisali članovi Predsjedništva BiH, Željko Komšić i Denis Bećirović i predsjednici parlamentarnih političkih stranaka na državnom i entitetskom nivou (SDA, SDP, NIP, Naša stranka, NES i SBiH), a u kojoj je, između ostalog, istaknuto kako su potpisnici čvrsto opredijeljeni za jačanje nezavisnosti, suvereniteta, teritorijalnog integriteta, međunarodnopravnog subjektiviteta i kontinuiteta BiH.
“Smatram da je ovo još jedna pobjeda Bakira Izetbegovića, s jedne strane i Milorada Dodika, s druge strane. Epilog je dodatno dijeljenje i usložavanje odnosa, a ne vidimo evropsku perpektivu”, istakao je Cvitanović.
Prema njegovim riječima, ni meta ni cilj nije državna imovina, već samo dodatno usložnjavanje odnosa i dodatne podjele i svađe.
“Cilj je neispunjavanje preuzetih obaveza koji smo dobili kroz status kandidata za Evropsku uniju, koji nismo zaslužili. Dodik je izvojevao još jednu političku pobjedu. Probosanske stranke su nakon odluke Šmita o državnom zemljištu, išle u dizanje tenzija u BiH, sa meni potpuno nepoznatim ciljem”, rekao je Cvitanović.
Naglasio je kako vjeruje da će BiH u narednom periodu čekati blokade, te da navedena Zajednička izjava nikome ništa dobro ne može donijeti.
“Ta izjava im ne može ništa donijeti, već može neke procese zaustaviti. Ja smatram da se pitanje državnog zemljišta treba urediti državnim zakonom, da napokon stavimo tu zemlju u funkciju koja će biti u potpunosti na raspolaganju i entitetima i kantonima i opštinama… Smatram da je politička neodgovornost na vrlo visokom nivou, izražena sa obje strane”, poručio je Cvitanović.
Kako je rekao, kroz dizanje tenzija ne može se doći do rješenja.
“To definitivno nije ono što nam treba, svima u BiH. Ja ne očekujem da će biti apsolutne blokade, ali hoće neki vid blokade. Bojim se da ćemo učiniti nekoliko koraka unazad. Vrlo neizvjesan period je pred nama”, naveo je Cvitanović.
Osvrnuo se i na izjavu Milorada Dodika o tome da nagovara Hrvate da jednokratno napuste institucije BiH.
“Jednostrano napuštanje institucija bi u suštini pokazalo da ne postoji BiH, da sistem u potpunosti ne funkcioniše… Ali do toga neće doći. Nama je potpuno neprihvatljiva teza o napuštanju institucija BiH”, poručio je.
Govorio je i o inflaciji i mjerama koje bi trebalo donijeti kako bi se pomoglo bh. građanima, o prijedlogu delegata Džemala Smajića da se uklone oznake koje nemaju državnih znakova u graničnom pojasu BiH, radu Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, te formiranju Vlade Federacije BiH,pišu Vijesti