Nakon pisma generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, udruženja žrtava nekada zaštićenih enklava Ujedinjenih nacija u BiH, kao što su i najavila na protestima u Goraždu i Sarajevu, obratila su se glavnom tužitelju Sergeu Brammertzu u Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove, i Brianu Aggeleru, šefu Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
Od njih su zatražili formiranje međunarodne komisije koja će objektivno provesti istragu i utvrditi zašto u Bosni i Hercegovini nema optužnica za opsade zaštićenih zona Ujedinjenih nacija – Sarajeva, Goražda, Bihaća, Tuzle, Srebrenice i Žepe, od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas.
U svom pismu udruženja traže da Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove i OSCE iniciraju i formiraju međunarodnu komisiju koju bi predvodila Joanna Korner, odnosno bivši tužitelji Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju/Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.
“Izražavajući podršku dosadašnjim izvještajima MKSJ /MICT Vijeću sigurnosti, udruženja podržavaju i da se u okviru Ujedinjenih nacija otvori rasprava s prijedlogom mjera i radnji, a u povodu izvještaja MKSJ/MICT upućenih Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, i opstrukcija i blokada koje se kontinuirano realiziraju posebno u ostvarenju regionalne saradnje u državama bivše SFRJ”, stoji u pismu.
U pismu Brammertzu i Aggeleru udruženja navode da su pozvali i generalnog sekretara UN-a da se uključi u raspravu, ali i Evropsku uniju i OHR u Bosni i Hercegovini.
Uz pismo Brammertzu i Aggeleru udruženja su priložila pismo koje su uputili generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija i zahtjeve koje su iznijeli na dva javna protesta, u Goraždu i u Sarajevu pred Tužilaštvom i Sudom Bosne i Hercegovine. Među njima su i zahtjevi za ostavku/smjenu glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH i blokiranje sredstava iz evropskih fondova za rad Tužiteljstva i Suda BiH.
“Krivično procesuiranje odgovornih za opsade zaštićenih zona Ujedinjenih nacija je prioritet i smatramo da sve dok se ne sankcioniraju odgovorni, da su Tužiteljstvo i Sud BiH izgubilli svaki kredibilitet. Mi, žrtve, nemamo povjerenje u rad Tužiteljstva i Suda Bosne i Hercegovine. Molimo Vas da što prije formirate međunarodnu komisiju i da u svojim sljedećim izvještajima Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim subjektima potencirate i naglasite da se zločini prema zaštićenim zonama Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini nisu procesuirali od Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se na kraju pisma, piše Bosniainfo.