Tema razgovora bili su kapitalni projekti iz oblasti resornih ministarstva u Vladi Kantona Sarajevo, te potencijali i dobre prakse koje ima Švedska, a koje se mogu implementirati na području Kantona Sarajevo.
Tokom sastanka razmijenjena su iskustva i pozitivne prakse, koje imaju za cilj unaprjeđenje i poboljšanje procesa, kao što su razvoj infrastrukture, mehanizmi energetske efikasnosti, zelena tranzicija i prelazak na čiste, obnovljive izvore energije.
Važna tema o kojoj se razgovaralo na sastanku bila je i mogućnost razvoja turizma i unaprjeđenja kulturne saradnje između Švedske i BiH. Naime, ovoga mjeseca turistička ponuda Kantona Sarajevo po prvi put je predstavljena na sajmu Seniormassan u Stockholmu.
Izdvojene su dobre prakse iskazane na području Kantona Sarajevo, poput utopljavanja javnih objekata, a govorilo se i o uspostavljanju novih avio-linija koje će Sarajevo direktno povezati s evropskim gradovima, poput Stockholma.
Jedna od tema je bila i unapređenje i jačanje sistema socijalne zastite. Švedska predstavlja model uređene socijalne demokratije i sistem socijalne zaštite koji funkcionira na principima „dobrog upravljanja“ na svim razinama vlasti, a počiva na visokom stepenu društvene solidarnosti i zaštite prava građana u riziku od socijalne isključenosti.
Upravo se švedski model države blagostanja i temelji na univerzalnosti socijalne politike i politici aktivnog tržišta rada.
Na sastanku je ocijenjeno da će se saradnja između Švedske i Bosne i Hercegovine u navedenim oblastima intenzivirati u budućnosti, te da će premijerka Kantona Stockholma Aida Hadžialić u skorije vrijeme ponovo posjetiti Sarajevo, gdje će nastaviti razgovore započete danas sa zvaničnicima u Vladi Kantona Sarajevo.
Sastanku su prisustvovali i program menadžeri Međunarodnog centra Olof Palme iz Švedske, Jonas Andersson i Emira Mešanović.