Nakon ove izjave saopćenjem su se oglasili iz crnogorskog MVP-a navodeći da je ta zemlja nezavisna i međunarodno priznata država, članica NATO-a, okrenuta evropskoj budućnosti, a ne, kako kažu, retrogradnim idejama.
No, Dodik tu nije odustao. Nastaio je po svom rekavši da reagovanje crnogorskog MVP-a na njegovu izjavu o “jedinstvenoj državi” pokazuje da pojedinci u Crnoj Gori smatraju da imaju tapiju na volju većine i da je ta većina apriori protiv ujedinjenja.
“Bilo bi zanimljivo provjeriti volju građana Crne Gore, ali ne na Lajčakovom već demokratskom referendumu, čak i u ovom trenutku, a šta bi tek takav referendum mogao pokazati za 50 ili 100 godina”, rekao je Dodik.
Ustvrdio je da Srbija, Crna Gora i manja administrativna jedinica u BiH čiji je on predsjednik imaju “iskustvo života u zajedničkoj državi”.
“Kada kažem da bi dobro bilo da se u stogodišnji nacionalni plan uključi i mogućnost ponovnog ujedinjenja ne mislim na prislini akt udruživanja, već na slobodno izraženu volju građana tih država”, rekao je Dodik.