“Nepostojanje krivičnog djela proganjanja tj. nametljivog ponašanja u Krivičnom zakonu Federacije BiH, kao što je naša javnost, nažalost, više puta mogla svjedočiti, otvara prostor raznim oblicima proganjanja i nametljivog ponašanja u fizičkom i sajber prostoru, a čije su žrtve u velikom broju slučajeva žene.
Nerijetko, proganjanje, bilo u fizičkom ili sajber prostoru, okonča fizičkim napadom, si.ovanjem, pa i femicidom.
Dužni smo takva ponašanja spriječiti zakonom, prije svega zbog zaštite naših građanki i građana, ali isto tako moramo biti svjesni činjenice da smo to obavezni i zbog ispunjavanja obaveza za otvaranje pregovora s EU”, naglasio je Nikšić, piše crna hronika.
Kako je naveo, kao primjer mogu poslužiti zemlje Evropske unije, ali i Sjedinjene Američke Države gdje se, u nekim državama, dva ili više neželjena kontakta kvalifikuju kao čin proganjanja i kažnjava se kaznom od dvije do pet godina zatvora ili uslovnom kaznom.
“Podsjećam da je i Istanbulska konvencija obavezala države potpisnice da inkriminiraju umišljajno ponavljanje prijetnji upućenih drugom licu, a koje uzrokuju da se ono plaši za svoju bezbjednost.
BiH je također potpisnica Istanbulske konvencije, ali je ovu obavezu u svoje zakonodavstvo uvela samo Republika Srpska. Federacija BiH još uvijek nije”, rekao je Nikšić.