Pristup kontaminiranom zemljištu je zabranjen, a u neposrednoj blizini nalaze se i brojne kuće i poljoprivredna gazdinstva. Ekipa Federalne TV istražila je prijeti li gradu ekološka katastrofa.
Na jednoj od lokaciji u Poslovnoj zoni Incel utvrđeno je da je prosuto nekoliko rezervoara ulja. Inspektori su izašli na teren.
Kako je kazao Predrag Ilić, direktor Instituta za zaštitu i ekologiju bh. entiteta RS, uzeti su uzorci s mjesta gdje je prosuto to ulje i poljoprivredne površine kuće koja se nalazi pored: “Niko ne može garantovati dok se ne uradi analiza, ali po nekim kakrakteristikama, postoji sumnja da se radi o piralenu”.
Ranije je potvrđeno da je na određenim lokacijama dio zemljišta zagađen opasnim i kancerogenim uljem piralen te drugim teškim metalima, što je pokazala analiza zemljišta koju je uradio Institut za ekologiju, a nakon požara koji se desio 9. marta.Ilić tvrdi da su prethodno urađene analize detektovale jednu od najštetnijih materija, pod nazivom PCB, i to u izuzetno visokoj koncentraciji. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno što hitnije utvrditi koliko su štetne materije otišle u dubinu zemljišta, koja količina i da li su došle u kontakt s podzemnim vodama.
“Postoje mehanizmi, koje zakon regulisao, a koji podrazumijevaju što bržu akciju da bi se eliminisao izvor i uklonile posljedice. Da li je to ekološka katastrofa ili ne – po meni, to prvenstveno mora da odrede detaljna mjerenja. Unos pola grama takvog materijala u organizam već izaziva toksične efekte kratkoročne”, upozorava Petar Gvero, redovni profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci.
Predsjednica Centra za životnu sredinu Nataša Crnković podsjeća da je na potencijalno zagađenom području uzgajano povrće te da ti građani nemaju nikakve inforamcije kako da se ponašaju. A građani su uplašeni i šokirani jer su vlasti godinama znale za sporno ulje.
Gradonačelnik Igor Radojičić zatražio je dodatna mjerenje na cijelom području Poslovne zone. Prije 15 godina Incel je prestao proizovdnju i od privatizacije , zona je promijenila 4 vlasnika. BiH je ratifikovala Štokholmsku konvenciju, prema kojoj je strogo zabranjena proizovdnja i upotreba štetnih materija. Zemljište koje je kontaminirano neophodno je zbinuti na način da se spali u ovlaštenim spalionicama, koje ne postoje na našim prostorima. Samo jedan litar ovog opasnog ulja može da zatruje cijeli tok jedne rijeke.