Crna hronika

Objavljeni podaci: Bh. građani među najbolje naoružanim

Građani Bosne i Hercegovine i 30 godina nakon rata dobro su naoružani, a nadležni uspijevaju pronaći i oduzeti tek simbolične količine skrivenog naoružanja.

Oružje - Ilustracija / Aljazeera.net

Zaključak je to iz podataka koje prikupljaju i obrađuju policijske i sigurnosne agencije u BiH i inozemstvu.

Prema podacima koje je prikupio i obradio Koordinacijski odbor za malo oružje i lako naoružanje, u 2021. godini u BiH je bilo zakonito registrirano 320 tisuća komada različitog oružja.

Od toga je nešto više od 195 hiljda komada u posjedu osoba koje žive u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj naoružano je nešto više od 125 hiljada ljudi, a preostalih 3700 naoružanih je s područja distrikta Brčko, prenijele su u ponedjeljak banjulučke “Nezavisne”.

Koliko je uz to još oružja u BiH koje je ostalo skriveno nakon rata i nikada nije prijavljeno vlastima, samo se nagađa, a državne policijske agencije u toj zemlji uspjele su tijekom 2021. zaplijeniti tek 63 komada takvog oružja. Procjena je da, zajedno s akcijama koje su provele entitetske i kantonalne policije u Federaciji BiH, ukupna brojka zaplijenjenog oružja u prošloj godini nije bila veća od 1400, piše Index.hr.

Pouzdano se ipak zna da je u različitim oružanim obračunima u BiH 2021. ubijeno 28 osoba, a vatrenim je oružjem samoubojstvo počinilo devetero ljudi.

Organizacija Small Arms Survey, čije je sjedište u Ženevi, prikuplja podatke o posjedovanju različitog oružja u gotovo svim zemljama svijeta te procjene o posjedovanju ilegalnog oružja.

Prema pokazateljima te organizacije dostupnim na mrežnim stranicama koji se odnose na 2018., BiH spada među države čije je stanovništvo među najbolje naoružanim jer se pretpostavlja da tamo, uz registrirano oružje, civili posjeduju još dodatnih 820 tisuća komada neprijavljenog oružja.

Iz toga proistječe da građani BiH imaju na raspolaganju milijun i 185 tisuća komada različitog oružja, odnosno više od 30 na 100 stanovnika.

Policijske agencije u zemlji pak raspolažu s manje od 30 tisuća komada oružja.

BiH uz sve to ima dodatni problem zbog kompleksnog unutarnjeg ustroja jer posjedovanje oružja regulira čak 12 zakona na različitim razinama koji su neujednačeni, a godinama traju napori da se oni usklade s pravnom praksom Europske unije.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh