U timu su 22 člana uprave i psi za potrage, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Milan Novitvić, direktor Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske (RS).
„Iz Banjaluke su poletjeli u 13 sati i 30 minuta. Slijeću u Ankaru, gdje će u dogovoru i koordinaciji sa ambasadom i Turskom agencijom za hitne slučajeve – AFAD biti raspoređeni na područja na koja trebaju”, kazao je Novitović.
Svoje timove večeras i sutra ujutro šalje i Federalna uprava Civilne zaštite. Portparolka Majda Kovač je rekla za medije kako više neće na Vijeće ministara BiH, već će timove poslati bez njihovog odobrenja.
„Ujutro u pola devet ide grupa od 17 spasilaca, sa dva potražna psa. Večeras oko 18h će krenuti ekipa od 25 spasilaca i dva psa kopnenim putem”, rekla je Kovač za N1, te dodala kako se timovi šalju na osnovu odluke Vlade FBiH.
Pomoć je ponudila i Vlada Kantona Sarajevo (KS) koja je na vanrednoj sjednici 6. februara na raspolaganje Ministarstvu sigurnosti BiH stavila pripadnike Gorske službe spašavanja Civilne zaštite KS, obučenih i certificiranih za spašavanje iz ruševina.
Direktor Civilne zaštite Kantona Sarajevo Dženan Brkanić potvrdio je da je na raspolaganje 50 ljudi, te da se čeka odobrenje Ministarstva sigurnosti BiH, da bi krenuli u misiju.
Također, na raspolaganje je stavljeno i pet medicinskih timova iz Javne ustanove Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS, te pet timova medicinske pomoći iz Opće bolnice Sarajevo.
Na čelu tima Opće bolnice, kako je rečeno za RSE, biće direktor ove institucije Ismet Gavrankapetanović. U timovima će biti ljekari i medicinski tehničari raznih profila, a prvenstveno s iskustvom u radu u oblasti traumatologije.
U više zemljotresa koji su pogodili Tursku i Siriju prema trenutnim podacima stradalo je više od pet hiljada osoba od čega više od 3.400 u Turskoj.