Kupac je preduzetnik u domenu kriptovaluta Džastin San, saopštila je aukcijska kuća Sotbi. Prodaja je ponovo pokrenula univerzalnu diskusiju o tome šta jeste a šta nije umetnost.
“Komičar”, delo italijanskog umetnika Mauricija Katelana, prvo je uzdrmao svet umetnosti kada je prikazan na izložbi Art Basel u Majamiju 2019, kada je privuklo tako veliki broj posetilaca da je eksponat morao da bude skinut zbog javne bezbednosti, i da bi se zaštitila druga dela na izlolžbi.
Na Sotbijevoj aukciji u Njujorku, početna cena iznosila je 800.000 dolara, ali je porasla na 5,2 miliona, uz tarifu koju plaća kupac.
I’m thrilled to announce that I’ve bought the banana🍌 !!! @SpaceX @Sothebys I am Justin Sun, and I’m excited to share that I have successfully acquired Maurizio Cattelan’s iconic work, Comedian for $6.2 million. This is not just an artwork; it represents a cultural phenomenon… pic.twitter.com/lAj1RE6y0C
— H.E. Justin Sun 🍌 (@justinsuntron) November 21, 2024
Nadmetanje za bananu na aukciji značajno je prevazišlo procene da će eksponat biti prodat za 1,5 miliona, naveli su predstavnici kuće Sotbi. Učestvovali su kupci koji su ponude iznosili lično, putem telefona ili na internetu.
San, kineski kolekcionar i osnivač kriptovalute Tron, dao je ponudu preko telefona. Platio je u kriptovaluti i na njemu je odgovornost da zameni bananu kako bude trunula, prema vebsajtu Artnet.com.
“Ovo nije samo umetničko delo”, rekao je San u saopštenju Sotbiju. “Ono predstavlja kulturni fenomen koji povezuje svetove umetnosti, mimova i zajednicu kriptovaluta. Verujem da će ovo delo inspirisati nova razmišljanja i diskusije u budućnosti i postaće deo istorije.”
San je rekao da će pojesti bananu, kao što je uradilo bar dvoje posmatrača u drugim galerijama dok je Katelanov rad putovao po svetu.
Katelan je poznat po drugim smelim radovima kao što je zlatni toalet i skulptura pape koga je pogodio meteorit.
Stručnjaci za umetnost rekli su u videu koji je objavio Sotbi da je banana “smešna, apsurdna i simbol viška na tržištu umetnosti”, dovodeći je u vezu sa Benksijevim delom “Devojčica sa balonom” koje se samo rastvorilo tokom Sotbijeve aukcije u Londonu 2018., prenosi VoA.