Profesor srpskog jezika i književnosti Divna Vasić istakla je na predavanju da se Višegrad u Andrićevom stvaralaštvu javlja kao istorijska i geografska scena.
“Roman `Na Drini ćuprija` omeđen je na četiri vijeka, od 16. do 1914. godine, a pripovijetke sa višegradskom tematikom se mogu posmatrati i kao paralelna višegradska hronika. U njima su opisani svi ključni događaji života kasabe i njenog stanovništva”, istakla je Vasićeva.
Ona je napomenula da je Andrić djetinjstvo proveo u kući pored ćuprije u Višegradu kojom je dnevno po nekoliko puta prolazio.
“Nobelovac kaže da je kasnije vidio Most na Žepi, Koziju ćupriju i Principov most i da mu je možda bilo suđeno da postane specijalista za mostove i zaista Andrić je postao specijalista za mostove, i ispisao najljepše stranice naše literature”, naglasila je Vasićeva.
Član Asocijacije srednjoškolaca BiH Sara Knežević rekla je da je Andrićevo stvaralaštvo bitno za sve.
“On je svima nama u amanet ostavio veliki broj književnih djela koja nam pomažu da se snađemo svakodnevno u životu”, istakla je Kneževićeva.
Član Savjeta mladih Martina Samardžić rekla je da su na lijep i zanimljiv način približili biografiju i stvaralaštvo Iva Andrića, koji je ostavio veliki trag u književnosti i koji nosi pečat Višegrada.
Nakon predavanja u Gradskoj galeriji u Višegradu otvorena je izložba slika akademske slikarke Vesne Nešković, a u organizaciji Narodne biblioteke i Kulturnog centra “Ivo Andrić” održana je promocija knjige “Otisak niti” književnice Snježane Đoković iz Istočnog Sarajeva, piše Srna.