Nakon sastanka prvi su zgradu Predsjedništva BiH napustili parlamentarci iz SNSD-a Staša Košarac, Nebojša Radmanović i Nikola Špirić, kao i Zoran Tegeltija, SNSD-ov kandidat za predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Prvi se obratio Čović koji je istakao da su u HDZ-u djelimično zadovoljni.
“Ovo je kraj naših dogovora za Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Sada će poslije sastanka raditi telefoni. Resori su podijeljeni, a ne bi bilo korektno da ja o tome detaljno govorim. Nadam se da će se premostiti detalji koji su nas natjerali da sjednemo za sto. Nadam se da će u naredna dva-tri dana biti imenovam mandatar. Ministarska mjesta koja su nam pripala su resor finansija, civilnih poslova i pravde”, rekao je Čović, navodi “Fena”.
Tri ministarska i mjesto predsjedavajućeg pripali su strankama iz Republike Srpske.
Kako je istakao Bakir Izetbegović, pregovori su zapeli na pitanju MAP-a, ali SDA su pripala tri ministarska mjesta, vanjski poslovi, sigurnost i odbrana.
Podsjećamo, pregovori lidera traju još od prošlogodišnjih oktobarskih općih izbora kada su im glasači dali povjerenje, ali novi saziv Vijeća ministara još uvijek nije imenovan i ono što je jedino poznato je da će za predsjedavajućeg biti predložen Zoran Tegeltija iz SNSD-a.
Na pretposljednjem sastanku delegacija SDA i SNSD-a predloženo je i formiranje dva nova ministarstva na nivou BiH i to jedno koje bi bilo nadležno za poljoprivredu i drugo za evropske integracije, ali iz SNSD-a kažu da to nije u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom zbog čega takvu ideju i ne podržavaju.
Dodik je ranije kazao da predstavnicima iz Republike Srpske pripada mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara i tri ministarska mjesta te da će s tim stavom nastupati i na ovom sastanku s liderima SDA i HDZ-a za kojeg je kazao da će biti “završni” razgovori.
Izetbegović s druge strane smatra da SNSD-u uz predsjedavajućeg pripadaju još dva, a ne tri ministarstva, a oprečni stavovi postoje i kada je u pitanju raspodjela resora između ova tri politička partnera, prenosi “Fena”.
Ranija neslaganja bila su i zbog usvajanje Prvog godišnjeg nacionalnog plana, što je kao uvjet postavljeno za aktivaciju Akcijskog plana za članstvo (MAP) u Sjevernoatlantskom savezu (NATO), ali predstavnici iz RS-a i dalje ostaju kod stavova koji se tiču vojne neutralnosti tog bosanskohercegovačkog entiteta.