- da kompletan saziv sadašnjeg VSTV-a, na čelu s predsjednikom Milanom Tegeltijom, odmah podnese ostavke na članstvo;
- da OSCE u okviru svojih ovlaštenja imenuje Privremenu upravu VSTV-a
- da sve domaće i međunarodne organizicije ili tijela u okviru svojih ovlaštenja poduzmu mjere kojima bi se zaustavilo dalje urušavanje pravosuđa i kako bi se sanirali nedostaci u pogledu imenovanja koja je proveo sadašnji sastav VSTV-a.
Ponašanje čelnika VSTV-a jednako kao i podrška koju su mu dali ostali članovi VSTV-a narušilo je povjerenje javnosti u pravosuđe, urušilo mu kredibilitet kao i profesiju sudije i tužioca.
Niko ne može biti amnestiran. Članovi VSTV-a nisu iskoristili nijednu priliku da se ograde od djela i ponašanja svog predsjednika, a to im je bila obaveza s obzirom na Kodeks sudijske etike.
Snimak objavljen na portalu “Žurnal” jasno dokumentira da se predsjednik Vijeća, u ugostiteljskom objektu, upušta u razgovor s osobom koja traži njegovu intervenciju u procesuiranju krivične istrage. Takvo ponašanje protivno je principu nezavisnosti sudije, u smislu čl. 1 tč. 1.5 Kodeksa sudijske etike, prema kojem sudija mora da promovira visoke standarde sudijskog ponašanja u cilju jačanja povjerenja javnosti u pravosuđe.
Osim toga, članovima Vijeća, kao i predsjedniku Tegeltiji, pozanto je da nemaju nikakva zakonska ovlaštenja da se bave pojedinačnim predmetima u sudskim ili tužilačkim postupcima.
Nadležnost VSTV-a u odnosu na rad sudova i tužilaštava određena je samo do nivoa prikupljanja i analize izvještaja sudova i tužilaštava u cilju obezbjeđenja statističkih podataka o efikasnosti rada sudova i tužilaštava. To propisuje čl.17. tč.17. Zakona o VSTV-u, što je navedenim primjerom prekršeno.
Članovi VSTV-a, na čelu sa svojim predsjednikom, nesvjesni su odgovornosti koju nose i moraju biti zamijenjeni kako bismo, nakon njihovog postupanja, mogli početi ponovo graditi politički neovisno, stručno i ugledno pravosuđe u koje vjeruju građani BiH, prenose “Vijesti“.