– Formiranje žandarmerije iz sastava redovnih policajaca, čiji bi se broj povećao, može biti i opasnija ideja od rezervnog sastava, imajući u vidu operativnost, uvježbanost i opremljenost takve jedinice – upozorio je Salkić.
Smatra da cilj ne bi trebao biti stvaranje novih formacija u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, već da postojeći sastav, u smislu nacionalne zastupljenosti, treba uvesti u ustavne okvire.
Ustavom entiteta RS u članu 97. predviđena je nacionalna struktura po popisu iz 1991. godine do okončanja potpune provedbe Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Po nekim procjenama, broj Bošnjaka u MUP-u RS bi trebao biti između 25 i 30 posto. Međutim, današnje stanje je drastično drugačije i u sastavu MUP-a se nalazi tek oko četiri posto Bošnjaka, istakao je Salkić.
– Takav nacionalni sastav MUP-a entiteta ne ulijeva povjerenje i ne nudi sigurnost svim građanima na istom nivou. Uspostava nacionalnog sastava MUP-a po Ustavu i popisu iz 1991. godine, makar bi djelimično vratila povjerenje Bošnjaka u entitetsku policiju, koje je danas na najnižem nivou – kazao je Salkić.
Pozvao je nadležne entitetske vlasti, Vladu i MUPRS, da počnu poštivati i provoditi Ustav entiteta.
– Očekujemo od OHR-a, ali i od drugih međunarodnih organizacija i ambasada u Bosni i Hercegovini, da se konačno počnu baviti pitanjem nacionalne zastupljenosti u organima entiteta i da pomognu da se ona uskladi sa Ustavom ovog entiteta – naveo je potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić, prenosi “Fena”.