– Moramo nastaviti braniti našu zemlju u miru. Bosna i Hercegovina danas ima svoje prijatelje, ali i neprijatelje. U ovom trenutku dio naših komšija i s istoka i zapada, uz podršku nekih koji žive u Bosni i Hercegovini, čine sve da ovu zemlju podijele, unazade i da otežaju njeno funkcioniranje. To je dodatna obaveza za sve nas da svakodnevno jačamo naše unutrašnje jedinstvo. Jedinstvo našeg naroda s našom kulturom, tradicijom, identitetom i bosanskim jezikom – rekao je Salkić, piše “Fena”.
Kazao je da Bošnjaci ne smiju dozvoliti da ih bilo ko svodi na vjersku skupinu.
– Moramo dati svima do znanja da smo narod s hiljadugodišnjom historijom i dubokim korijenima u ovoj zemlji – saopšteno je iz kabineta entitetskog potpredsjednika.
Dodao je da Bošnjaci moraju da jačaju svoj identitet.
– Svako od nas, gdje god da se nalazi, ima obavezu da radi na jačanju naše domovine, identiteta i kulture sjećanja na sve ono što nam se desilo u proteklom periodu, uključujući i zločin genocida koji je počinjen na ovim prostorima. Temelj opstojnosti naše domovine su Bošnjaci na Drini i Savi, u Krajini i Hercegovini i zbog toga zaslužuju svaku vrstu pažnje i podrške – kazao je Salkić.
Pozvao je one koji ne žive u BiH da ne zaborave svoja ognjišta.
– Vi koji ste došli u Bosnu i Hercegovinu na odmor, učinili ste veliki napor i dali ste doprinos razvoju zemlje, borbi za stabilnost i njeno jačanje. Pozivam vas da to i u budućnosti činite. Niko ne smije odustati od svog ognjišta. Niko na to nema pravo zbog naših šehida, ali i zbog budućnosti onih koji ovdje žive. Zato, jačajmo naše veze i radimo zajedno na našem povezivanju – kazao je Salkić u obraćanju, u bratunačkom naselju Pobuđe, gdje je organizovana tradicionalna, 14. po redu, Šehidska dova, u okviru obilježavanja 24. godišnjice genocida nad bosanskim muslimanima Bošnjacima u ‘zaštićenoj zoni’ UN Srebrenica.
Radi se o posljednjoj manifestaciji u okviru obilježavanja godišnjice genocida, u okviru koje je u džamiji u Pobuđu upriličen prigodan vjerski program, te proučena dova za šehide, žrtve genocida. Preživjeli su na ovaj način odali počast i šehidima Pobuđa. Na spomen-ploči na džamiji ispisana su imena i prezimena 293 šehida Pobuđa, od kojih je njih preko 170 ubijeno u genocidu.
Entitetski potpredsjednik je u svom obraćanju kazao da bosanski muslimani Bošnjaci, uprkos počinjenom genocidu i udruženom zločinačkom poduhvatu, širom domovine, dostojanstveno i čistog obraza, obilježavaju godišnjice najtežih zločina, tražeći pravdu za žrtve, a kaznu za zločince.
Istakao je da Bošnjaci danas moraju biti zahvalni šehidima, ratnim vojnim invalidima i demobilisanim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine što imamo državu, slobodu i mir.