To su omogućili delegati na današnjoj sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta, a ranije poslanici Predstavničkog doma.
Obrazloženo je da je Vlada Federacije BiH predložila donošenje novog Zakona jer važeći iz 1996. godine ne sadrži sveobuhvatne odredbe i ne daje odgovor na brojna pitanja o pravima i obavezama Sudske policije, a posebno o statusu njenih službenika.
Zakonom se uređuje organizacija, upravljanje i rukovođenje, sredstva za rad, nadležnosti, ovlaštenja, radni odnosi, zapošljavanje, obuka i stručno usavršavanje, plaće i naknade, disciplinska i materijalna odgovornost.
Definisan je jasan zakonodavan okvir za postupanje Sudske policije u poslovima pružanja pomoći pravosudnim institucijama u Federaciji što bi trebalo rezultirati povećanjem efikasnosti u radu pravosuđa.
Potreba donošenja ovog zakona proizilazi i iz činjenice da Sudska policija djeluje na teritoriji cijele Federacije BiH i da sa trenutno sistematiziranih 580 službenika Sudske policije tj. ovlaštenih službenih osoba poslove iz svoje nadležnosti izvršava za potrebe više od 50 pravosudnih institucija ustrojenih u Federaciji i opslužuje oko 1.000 nosilaca pravosudnih funkcija.
Značajno je da je trenutno važeći Zakon onemogućio angažovanje državnih službenika i namještenika zbog čega trenutno poslove koje bi po prirodi stvari trebali obavljati državni službenici i namještenici obavljaju službenici Sudske policije kao ovlaštene službene osobe, piše “Fena”.