“Ovo je prilika da još jednom potvrdimo našu antifašističku tradiciju i opredjeljenje da na principima te tradicije gradimo Sarajevo i cijelu BiH kao cjelovitu i demokratsku državu, državu ravnopravnih ljudi i građana. Ovo je također vrijeme kada je prije 29 godina započela barbarska, do tada u historiji nezapamćena, opsada Sarajeva. Ovo je vrijeme kada svjedočimo hrabroj odbrani Sarajeva. Pobijedilo je slobodarsko Sarajevo i njegov duh“, kazao je Džaferović nakon odavanja počasti i polaganja cvijeća ispred “Vječne vatre”, spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata u Sarajevu.
Istakao je da je “ovo također vrijeme kada znamo da mnogi oni koji su atakovali na Sarajevo u vrijeme agresije nisu odgovarali za to“.
“Ovo je prilika da pozovemo sve koji su nadležni da procesuiraju one koji su učestvovali u agresiji na Sarajevo“, rekao je Džaferović.
Smatra da je ovo također prilika, budući da se nalazimo u uslovima teške pandemije, da se poruči svim građanima da se pridržavaju epidemioloških mjera.
“Ovo je vrijeme koje zahtijeva jedinstvenu akciju u borbi protiv pandemije i ovo je poziv svim društvenim akterima u BiH da se suzdrže od senzacionalizma, spekulacija i da omoguće zdravstvenim autoritetima i državnim organima da se na najbolji način nosimo sa pandemijom“, rekao je Džaferović.
Dotakao se i danas najavljenih protesta grupe građana i aktivista.
“Mnogo puta do sada sam prozivao Vijeće ministara BiH, jer mislim da nije dalo adekvatan odgovor u borbi protiv pandemije. Želio sam da se ta borba vodi na potpuno drugačiji način, sa jednog mjesta – sa nivoa države. Oni su to prepustili nižim nivoima vlasti i sama ta činjenica je dovoljna da zaključimo da ta borba nije uspješna onako kako bi mogla i trebala da bude. Ovo je prilika da pozovem Vijeće ministara da uradi sve što može da uradi u borbi protiv pandemije“, kazao je Džaferović.
Smatra da je moglo uspješnije i bolje. Član Predsjedništva BiH je mišljenja da se sada BiH nalazi u teškom stanju u borbi protiv pandemije i da niko ne treba iznalaziti opravdanja i razloge zašto ta borba nije uspješnija.
“Nego trebamo učiniti sve i u ovom trenutku da ona bude što je moguće uspješnija“, rekao je Džaferović.
Odgovarao je i na pitanje u vezi s izmjenama Izbornog zakona i o tome da li je mišljenja da će doći do nekih pomaka.
“Ne možemo mi prihvatiti ništa što će ovu zemlju voditi u dodatne etničke podjele. Ne možemo prihvatiti ništa što će potvrđivati diskriminaciju koju danas imamo. Ne možemo prihvatati ništa što je suprotno odlukama Evropskog suda za ljudska prava, a zahtjevi HDZ-a idu upravo na ovom tragu i to mi, naravno, ne možemo prihvatiti“, kazao je Džaferović.
Dodao je da će se formirati interresorna radna grupa u Parlamentu BiH i “neka tamo sjednu svi politički akteri, a ne samo SDA i HDZ, i neka se traži rješenje“.
Šesti april jedan je od najznačajnijih datuma u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem. To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizuje početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u BiH.
Zbog toga se 6. april obilježava kao dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada.