“Sinoćnje glasanje u Savjetu bezbjednosti UN o procesu imenovanja novog visokog predstavnika za BiH pokazuje duboku podijeljenost, ne samo unutar BiH, već prvi put od uspostavljanja Kancelarije visokog predstavnika (OHR) i među članicama Savjeta bezbjednosti“, istakao je Dodik.
Član Predsjedništva rekao je da je rezolucija koju su predložile Ruska Federacija i Kina odraz odgovornosti ovih svjetskih sila koje su prijedlogom za ukidanje OHR-a pokušale da napokon daju suverenitet BiH, punu nezavisnost i državni kredibilitet, koji očito ne žele ni određene političke stranke u BiH, ni njihovi nalogodavci iz međunarodne zajednice.
“I na kraju, zaista moram iznijeti određenu dozu ironije jer zahtjevom srpske strane u BiH da novi visoki predstavnik bude imenovan u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom ili još bolje da OHR bude sasvim zatvoren i time domaćim političarima nametne odgovornost postizanja kompromisa dijalogom, Republika Srpska po ko zna koji put brani Dejtonski mirovni sporazum, brani legitimitet BiH i njenih institucija i pokušava da uspostavi suverenitet koji toj istoj BiH otimaju oni koji se lažno u nju zaklinju“, naglasio je Dodik.
Savjet bezbjednosti UN na sinoćnjoj sjednici nije prihvatio rezoluciju Rusije i Kine o novom visokom predstavniku u BiH. Za rezoluciju su glasale Rusija i Kina, a 13 zemalja bilo je uzdržano. Da bi rezolucija bila usvojena za nju mora da glasa devet od 15 zemalja, koliko ulazi u Savjet bezbjednosti.
U nacrtu rezolucije, u koji je uvid imala agencija AP, navodi se da ovlaštenja koja su data visokom predstavniku na konferenciji za sprovođenje Dejtonskog sporazuma 1997. godine više nisu potrebna zbog napretka koje su postigle strane u BiH.
U nacrtu se podržava imenovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta do 31. jula naredne godine, kada bi OHR bio zatvoren.