A do razmatranja te mogućnosti, kako je iz Komšićevog Kabineta pojašnjeno za Vijesti.ba, došlo je zbog nezakonitog razvlašćivanja državne Agencije za lijekove i formiranja parainstitucije u vidu Agencije za lijekove i medicinska sredstva RS.
Podsjetimo, NSRS danas je po hitnom postupku usvojio Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS, koji podrazumijeva formiranje Agencije za lijekove i medicinska sredstva RS, što je svojevrstan udar na državu.
U odgovoru Komšićevom kabinetu, ministar Šeranić naveo je kako je “krivična prijava postala predmet političkog folklora”.
– Ovo je ušlo u sferu politike. Javno zdravlje ne smije biti domen politike. Govori se o zdravlju građana – navodi Šeranić.
Naglašava da je “ustavna nadležnost RS zdravstvo” te da ne vidi ništa sporno.
– Oni koji me pozivaju na ostavku, šta bi onda bilo, evo ga bježi od odgovornosti – rekao je Šeranić.
Netom prije usvajanja pomenutog zakona, saopštenjem se oglasio i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt, koji je jasno dao do znanja da se ovdje ne radi o političkom terenu, već prvenstveno o ugrožavanju zdravlja građana.
“Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS predstavlja ozbiljno osporavanje nadležnosti i nesmetanog funkcioniranja Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Prema Ustavu BiH, entiteti su dužni u potpunosti poštivati Ustav i odluke državnih institucija, poput Zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima BiH.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je jedina institucija u BiH koja je ovlaštena, sposobna i opremljena da osigura da lijekovi i medicinski uređaji koji su u upotrebi u BiH budu sigurni, kvalitetni i efikasni. To je ujedno i jedina takva agencija koja je osnovana i radi u skladu sa EU Acquis, kao uslov za BiH u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Svako poništavanje ove reforme direktno je usmjereno protiv zaštite javnog zdravlja, a time i opasan i nepotreban rizik po živote i dobrobit svih građana BiH”, poručio je Schmidt.
Visoki predstavnik pozvao je svakog pojedinačnog predstavnika u Narodnoj skupštini RS da ispoštuje svoje obaveze u skladu sa Ustavom BiH, pokaže odgovornost prema javnom zdravlju i dobrobiti građana i da ne idu u usvajanje Prijedloga zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima RS, prenose Vijesti.ba.