Nadmetanje za novog predsednika partije biće održano ovog leta, a novi premijer biće imenovan do stranačke konferencije u oktobru.
Do tada će Džonson nastaviti da obavlja funkciju premijera.
Džonson je prethodno rekao da želi da nastavi da obavlja funkciju, iako ga je sve više stranačkih kolega i funkcionera pozvalo da podnese ostavku.
Aktuelni britanski premijer Boris Džonson obratio se novinarima ispred rezidencije u Dauning stritu broj 10 u Londonu.
„Tužan sam što odustajem od najboljeg posla na svetu, ali tako stvari stoje”, izjavio je Džonson.
Šta je rekao Boris Džonson?
Britanski premijer Boris Džonson obratio se novinarima povodom ostake na mestu lidera stranke.
Rekao je da je stav Konzervativne stranke za novim liderom, a samim tim i novim premijerom jasna,
„Složio sam se sa Grejemom Brejdijem, predsedavajućim naših poslanika, da proces izbora novog lidera treba da počne sada i da će raspored biti objavljen sledeće nedelje.
„I danas sam imenovao članove kabineta koji će biti na tom mestu dok se ne postavi novi lider”, dodao je.
Izjavio je i da niko u politici nije nezamenljiv, te da će njihov „briljantni i darvinistički sistem proizvesti još jednog lidera”, kome će Džonson pružiti podršku.
Rekao je i da je izuzetno ponosan na njegova dostignuća, poput Bregzita, vođenja Velike Britanije tokom pandemije i Zapada u suprotstavljanju invaziji Vladimira Putina na Ukrajinu.
Džonson je istakao i da je besmisleno menjati vlade – odbacujući ideju o opštim izborima – kada je ekonomski prizor tako težak na domaćem i međunarodnom planu”.
Obraćanje je završio rečima da će se, dok se ne nađe njegova zamena, služiti interesima javnosti.
„Biti premijer je učenje samo po sebi – proputovao sam sve delove Velike Britanije i našao sam toliko ljudi koji poseduju tako neograničenu britansku originalnost i tako spremni da se pozabave starim problemima na nove načine.
„Čak i ako sada stvari ponekad mogu izgledati mračne, naša zajednička budućnost je zlatna”, kazao je Džonson.
Naposletku je naznačio da je „tužan što odustaje od najboljeg posla na svetu”, ali da „tako stvari stoje”.
Zahvalio se i supruzi Keri i njegovoj deci, Nacionalnoj zdravstvenoj službi, oružanim snagama i osoblju Dauning strita.
Pre manje od tri godine, gospodin Džonson je odneo istorijsku ubedljivu pobedu na opštim izborima – ali su ga poslednjih meseci pratile kontroverze.
Među njima je bila i novčana kazna za kršenje zakona o izolaciji.
Najnovije reakcije izazvala su otkrića o tome kako je premijer postupao sa optužbama za nedolično seksualno ponašanje protiv poslanika Krisa Pinčera.
Kris Mejson, politički urednik BBC-ja, rekao je da se Grejem Brejdi, predsednik Komiteta 1922 torijevaca, sastao sa premijerom da mu kaže da je izgubio poverenje stranke.
line
Šta se prethodilo ovakvoj odluci?
Ministri su podneli ostavke, odmah pošto se britanski premijer izvinio zbog postavljanja poslanika Krisa Pinčera na odgovorno mesto zamenika predsednika poslaničkog kluba Torijevaca, iako je znao za optužbe o njegovom neprimerenom ponašanju.
Pinčer je prošle nedelje podneo ostavku na mesto poslanika torijevaca zbog optužbi za seksualne napade, ali to nisu prve takve optužbe sa kojima se suočava.
Premijer je priznao da je znao za žalbu na ponašanje Pinčera iz 2019. godine – ali da je „jako pogrešio” što nije reagovao tim povodom.
Džonson nije negirao da je poslanika u šali nazivao „Pinčer po prezimenu, Pinčer (štipač) po prirodi”.
Pinčer je ranije rekao da je potražio profesionalnu medicinsku pomoć, i negirao nove navode o seksualnim napadima.
Na upit za komentar BBC novinara do sada nije odgovarao.
Nedugo po završetku konferencije britanskog premijera, kancelar Riši Sunak i ministar zdravlja Sajid Džavid podneli su ostavke.
Džavid navodi da ne može više da radi u vladi Džonsona „čiste savesti”, dodavši da je aktuelni premijer „izgubio njegovo poverenje”.
Njegov kolega Sunak u pismu ostavke navodi da „javnost s pravom očekuje da se vlada vodi ispravno, kompetentno i ozbiljno”.
„Verujem da su to standardi za koje se vredi boriti, i zbog toga podnosim ostavku”, navodi se u pismu.
Premijer Džonson se prošlog meseca suočio sa glasanjem o nepoverenju vladi u britanskom parlamentu, iz kojeg je izašao kao pobednik – iako je 148 poslanika iz njegove partije glasalo protiv.
To znači da poslanici narednih godinu dana neće moći ponovo da glasaju o nepoverenju.
Neki poslanici iz redova Torijevaca traže da se ova pravila promene, kako bi bilo omogućeno još jedno glasanje.
Nik Vat, politički urednik BBC Njuznajta, kaže da mu je jedan od najbližih Džonsonovih saradnika rekao da će „sve biti gotovo do sutra u ovo vreme”.
„Niko ne može da preživi ostavku dvojice važnih ministara na ovaj način”, navodi njegov izvor, prenosi BBC.