Region

“Toplo je, ko u bari, jednostavno ne može se ohladiti”: Temperature mora su rekordne, Jadran se mijenja

Spas od toplinskog vala i iznimno visokih temperatura mnogi su tražili u moru. No i ono je zakuhalo.

More - Pixabay

Puli se tražilo osvježenje u moru, ali bezuspješno.

“Toplo je, ko u bari, jednostavno ne može se ohladiti”, smatra Sendi iz Pule.

To pokazuje i termometar. Na velikom dijelu obale more je zakuhalo iznad 28 stupnjeva.

“Dosta je vruće, i recimo pa kad sam zaronio sam osjetio po licu da je dosta vruće, kao kad otvoriš toplu vodu”, rekao je Ivan.

Rekorderi dana u četvrtak bili su Malo jezero na Mljetu s 29,4 i Pula s 29,2 stupnja.

“Bez problema se može skočiti u vodu, nema da se iznenadiš, da malo štrecne nego dosta topla je voda, pogotovo ove godine”, smatra Blaž.

Neizbježno je, Jadran se mijenja, kažu znanstvenici. Posljednja dva desetljeća porasla je prosječna temperatura za dva do tri stupnja.

One ljetne, na površini, zadnjih nekoliko godina daleko su više od uobičajenih, prenosi N1.

“Drugu godinu zaredom medijalna temperatura za cijeli Mediteran je iznad 28 stupnjeva. Tosu rekordne temperature, jako visoke”, objasnio je Martin Pfannkuchen s Instituta Ruđer Bošković.

Procjenjuje se da svakih sedam dana u Mediteran kroz Suez stiže neka nova vrsta. Sa zatopljenjem našeg mora, dio njih možemo očekivati i kod nas.

“Ulaskom novih vrsta od kojih mnoge nemaju prirodnih predatora doći će do promjene u eko sustavu u kojem će te vrste vjerojatno potisnuti one stare. Neke će s obzirom na temperaturu početi bježati u neka dublja, hladnija područja”, upozorava Alen Soldo s Odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu.

Da se Jadran na oko mijenja, potvrđuje i ronilac Velimir Vrzić. Stižu tropske vrste kojima odgovara toplije more. Ribe napuhače, vatrenjače samo su neke od novih, invazivnih i iznimno opasnih vrsta koje su stigle.

“Zabrinjava me što ne djelujemo, znači svi mi… Ljeto će završiti za mjesec dana, to će prestati biti tema, međutim sve te invazivne vrste nastavljaju svoj put od južnoj Jadrana prema sjeveru. Nekakva prirodna rješenja postoje”, rekao je ronilac Vrzić.

Jer za tropska mora, napominje, kakvo bi mogli postati – postoji “definicija“ – što ljepše i što šarenije – to opasnije.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh