Građani očito ne žele da sva jaja budu u istoj korpi, jedna je od rečenica koja se često ponavljala sinoć nakon objave rezultata prvog kruga predsjedničkih izbora, a izgovarali su je političari i s desne i s lijeve opcije.
Prvi su njome pokušali opravdati slab rezultat, a drugi objasniti veliku pobjedu ljevice koja je, sa samo dva kandidata, Zoranom Milanovićem i Ivanom Kekin, stigla do ukupno 58 posto podrške birača, piše u svojoj analizi Večernji.hr.
Zoran Milanović uspio je zacrveniti cijelu Hrvatsku, odnosno pobijediti u svim županijama i Gradu Zagrebu, kao, uostalom, i svim većim hrvatskim gradovima. Pobijedio je i u županijama tradicionalno naklonjenijima HDZ-u i desnim političkim opcijama.
Očekivano, najviše glasova dobio je u županijama u kojima SDP i druge lijeve političke opcije pobjeđuju i na parlamentarnim izborima, poput Istarske u kojoj je dobio najviše, preko 67 posto glasova, te Međimurske i Varaždinske u kojoj je osvojio gotovo 67 posto.
Da je “crveni” sjeverozapad naklonjeniji Milanoviću, potvrdilo se i u Krapinsko-zagorskoj županiji, u kojoj SDP ima župana, i gdje je Milanović dobio nešto manje od 61 posto. Draganu Primorcu ostao je samo najbolji rezultat u inozemstvu, a od županija najbolji je rezultat ostvario u Virovitičko-podravskoj, nešto manje od 29 posto, što mu nije bilo dovoljno za pobjedu jer mu je Milanović pobjegao za gotovo 20 posto. Primorac se Milanoviću uspio najviše približiti u Ličko-senjskoj županiji, gdje je razlika u glasovima 5,1 posto.
Najveća razlika između te dvojice kandidata zabilježena je u Međimurskoj županiji, 55,4 posto, a slična je i u Istarskoj.
Milanović je pobijedio i u najvećim gradovima. U Zagrebu je 48,05 posto građana glas dalo njemu, a tek 13,21 posto Primorcu. U Splitu je Milanović osvojio 45,17 posto, a Dragan Primorac 14,98. U Osijeku je Milanović stigao do 47,04, a Primorac do 20,84 posto, dok je u Rijeci za Milanovića glasalo 55 posto birača, a za Primorca 14,25. U Vukovaru je također pobijedio Milanović, s 40,28 posto, dok je Primorac ostao na 28,20. Milanović je pobijedio i u Sinju u kojem je gradonačelnik Miro Bulj, s razlikom između njih dvojice od oko 15 posto. Nezavisna Marija Selak Raspudić najveći postotak glasova dobila je u Gradu Zagrebu, 11,94 posto, kao i Ivana Kekin, nešto više od 13 posto. Nezavisni Tomislav Jonjić i Mostov Miro Bulj najviše glasova dobili su u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Branka Lozo u Vukovarsko-srijemskoj, a Niko Tokić Kartelo u Zagrebačkoj županiji.
No, zanimljivo je da je u Sinju, čiji je gradonačelnik Bulj, najviše povjerenja građana dobio Milanović (36,02 posto), a tek onda njihov Sinjanin Bulj (20,96%), kojem za vratom puše Primorac (20,22%). Građani Imotskoga pak najviše su glasova dali rođenom Imoćaninu Tomislavu Jonjiću (50.51%), iza kojeg s velikom razlikom slijede Primorac (21,03%) i Milanović (13,47%).
Mogli bismo zaključiti, od četiri izborna ciklusa koji čine aktualnu superizbornu godinu, pobjedu na prva dva – evropskim i parlamentarnim izborima – odnio je HDZ s partnerima, dok sad sve upućuje na to da će za dije sedmice “predsjednička” pobjeda prevagnuti na stranu ljevice, što znači da bi uoči lokalnih izbora omjer snaga HDZ-a i ljevice bio 2:1, pišu Vijesti.