Snažno osuđuju ‘kršenje ljudskih prava i vladavine prava te nasilje koje je dovelo do smrti i povrijeđivanje građana te brojnih hapšenja’.
Ministarstvo u saopštenju navodi da žele mirno i demokratsko rješenje ‘u okviru održivog političkog procesa, koji treba uključivati održavanje slobodnih, transparentnih i vjerodostojnih predsjedničkih izbora u skladu s međunarodnim demokratskim standardima i Ustavom Venecuele’.
‘Hrvatska podupire demokratski izabrana legitimna tijela Venecuele, Nacionalnu skupštinu i njenog predsjednika, da u skladu s Ustavom u svojstvu privremenog predsjednika provede slobodne, pravedne i demokratske predsjedničke izbore i osigura legitimitet institucija’, kaže se u saopštenju, piše “Dnevnik“.
U tom se pogledu Hrvatska u zajedničkoj izjavi pridružila drugim državama članicama EU.
U okviru nastojanja za mirno prevladavanje aktuelne krize, Hrvatska je podržala uspostavu Međunarodne kontaktne grupe za Venecuelu, koja treba pomoći u stvaranju uslova za vjerodostojni politički proces i održavanje izbora.
Hrvatska podržava građane Venecuele u njihovoj želji za prestankom nasilja i mirnim i demokratskim rješenjem krize.
‘S partnerima u EU radimo na omogućavanju pružanja humanitarne pomoći, koju zbog zabrane režima nije moguće dostaviti. U tom kontekstu Hrvatska je posebno zabrinuta za brojnu hrvatsku zajednicu koja živi u Venecueli’, navodi se u saopštenju.
Zajedničku izjavu u kojoj priznaju Guaida za predsjednika osim Hrvatske potpisali su još i Španija, Portugal, Njemačka, Velika Britanija, Danska, Holandija, Francuska, Mađarska, Austrija, Finska, Belgija, Luksemburg, Češka, Latvija, Litvanija, Estonija, Poljska te Švedska.