“U Srbiji, zemlji koja nije članica Evropske unije, ne postoje postrojenja za preradu otpadnih voda, tako da je kritičan do ekstremno visok nivo zagađenosti fekalijama na toku Dunava kroz velike gradove kao što su Novi Sad i Beograd“, rekao je Gernot Zarfel sa Medicinskog univerziteta u Gracu.
Istraživanje je vršeno na 2.600 kilometara dugom toku Dunava od njegovog izvora u Njemačkoj do ušća u Crno More u Bugarskoj. Uzorci su uzimani sa 30 lokacija na sredini rijeke, kao i na obalama, a analizirane su i glavne pritoke. Istraživanje se vrši na svakih šest godina.
Izuzetno visoko zagađenje zabilježeno je u Rusenski Lomu u Bugarskoj i Argesu u Rumuniji, gdje se u Dunav ulivaju otpadne vode koje stižu iz Bukurešta. Istraživanje je, međutim, pokazalo poboljšanje kvaliteta vode u rumunskom gradu, što je posljedica razvoja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Situacija u Mađarskoj se popravila, pa je za razliku od ranijih godina Dunav u Budimpešti manje zagađen, rekao je Aleksandar Kiršner sa bečkog Medicinskog univerziteta.
Što se austrijskog dijela Dunava tiče, istraživači su pretpostavili da će i tu naći zagađenje, ali analize su pokazale drugačije. Osim na jednom mjestu, nivo zagađenja u Austriji je na umjerenom nivou, odnosno 1.000 ešerihija koli na 100 mililitara vode.