U prilog tome ide i ovogodišnje otkriće biologa koji su na ovdašnjem području pronašli primitivne rakove, koji pripadaju grupi živih fosila koji potiče iz gornjeg kambrijuma pre oko 500 miliona godina.
– Specifičnost ovih vrsta jeste što za najviše pet dana ona se pojavi, pari se, zatim se razmnoži položi jaja i ugine. Jaja koja ženka izbaci mogu da borave preko pedeset godina u vodi i pijesku i da čekaju povoljan trenutak da se ponovo pojave, i zbog toga imamo jako malo podataka o ovim vrstama, jer je njihov životni vijek jako kratak. Ali zbog toga ih možemno nazvati i živim fosilima – rekao je Mihailo Marković, biolog Specijalnog rezervata Zasavica.
Ovim pronalaskom biologa Specijalnog rezervata “Zasavica”, kompletirana je priča o “živim fosilima” na ovom prostoru. Primitivni rakovi nađeni su u lokvi na šumskom putu u mulju i to je njihovo prirodno stanište.
– Smatra se da su njihovi preci živjeli oko dvije stotine miliona godina prije nego što su je pojavile prve ribe i dinosaursi. Zahvaljujući fosilima iz gornjeg kambrijuma, danas se dosta zna o evoluciji ove zanimljive i rijetke grupe rakova. Nalaz ovog račića na Zasavici je novi za Srbiju i nova vrsta za rezervat – rekao je Marković.
Specijalni rezervat prirode Zasavica stavljen je pod zaštitu države 1977. godine kao prirodno dobro prve kategorije od izuzetnog značaja. Kroz ovaj rezervat teče rijeka Zasavica , potok Batar, kanali Jovac i Prekopac i postoji veza sa rijekom Savom i zato je ona idelano stanište za rijetke riblje i ostale vodene vrste, prenosi “RINA”.