Doktor savjetuje da treba uzimati vitamine D i C, magnezijum, selen, cink, kao i probiotike.
“Dobro ga je uzeti preventivno a ne samo ako smo zaraženi. Kada nema sunca dolazi do pada de vitamina. Preventivno se daje 2.000 jedinica dnevno. C vitamin preporučujem do 5 do 6 grama dnevno. Ne treba sve suplemente uzimati u isto vreme. D vitamin i magnezijum ne treba uzimati ujutro nego poslije podne. Probiotici su obavezni, posebno uz antibiotke”, objašnjava doktor iz crvene zone bolnice “Dragiša Mišović”.
Doktor Tarabar kaže da je pitanje upotrebe antibiotika u prvih nekoliko dana diskutabilno. Ako se radi isključivo o virusnoj bolesti antibiotici nisu neophodni, piše “Novi“.
“Mi ih uglavnom dajemo kod starijih ljudi gdje očekujemo bakterijske superinfekcije da bi ih zaštitili od novih komplikacija. Nekada virusi koje liječimo antibioticima mogu da nam naprave problem tako što će antibiotici da unište saprofitnu bakterijsku floru pa će se klinička slika pogoršati”, objašnjava dr Tarabar.
Dodaje da je mnogo je teško ljekarima na prvoj liniji da procjene da li treba dati antibiotik ili ne.
“Klinička slika od prehlade, gripa, kovida u jednom trenutku može biti potupno ista. Nije lako to proceniti na osnovu prvog kontakta. Potrebno je mnogo više, sagledati pacijenta, vidjeti kliničku sliku, laboratorijske nalaze, krvnu sliku i ce-er-pe. Na plućima ne morate da čujete ništa i to može da zavede”, objašnjava doktor.